Atherosclerotische regressie, plaque-stabilisatie en cross-modale beeldvormingsharmonisatie
Een uitgebreid Verhalend overzicht van Mechanistische, Farmacologische en Levensstijlstrategieën voor Ziekte Ommekeer
Abstract
Achtergrond. atherosclerotisch hart- en vaatziekten (ASCVD) blijft wereldwijd de grootste enkele doodsoorzaak. In de afgelopen twee decennia is het klinische beheer van kransslagaderziekte een fundamentele conceptuele verschuiving heeft ondergaan, van passieve lipidenreductie naar actieve inductie van plaqueregressie, fibreuze kap verdikking, en necrotische kern uitputting. Seriële intravasculaire en niet-invasieve beeldvormingsonderzoeken, gerandomiseerde cardiovasculaire uitkomstonderzoeken en mechanistische onderzoek naar apolipoproteïne B (apoB)-houdend lipoproteïne retentie hebben gezamenlijk getransformeerd aderverkalking van een progressieve ziekte in een ziekte die meetbaar kan worden omgekeerd.
Doelstelling. Om het mechanistische, op beeldvorming gebaseerde, leefstijl- en farmacologische bewijs te synthetiseren dat een verenigde, meervoudige therapeutische strategie ondersteunt voor de regressie van atherosclerose en de preventie van ernstige ongewenste cardiovasculaire gebeurtenissen (MACE), met expliciete aandacht voor citatenrigorositeit, cross-modale beeldvormingsharmonisatie en de verzoening van de schijnbare paradox tussen bescheiden volumetrische tandplak regressie en grote afnames in klinische gebeurtenissen.
Methoden. Er werd een gestructureerd narratief literatuuroverzicht uitgevoerd in PubMed/MEDLINE, EMBASE en de Cochrane Library tot en met april 2026. Zoekopdrachten waren gericht op primaire publicaties in The Lancet, New England Journal of Medicine, JAMA, Circulation, Journal of the American College of Cardiology, European Heart Journal, Atherosclerosis, Journal of Clinical Investigation, en Arteriosclerose, Trombose, en Vasculaire Biologie. Baanbrekende cardiovasculaire uitkomstonderzoeken, seriële beeldvormingsonderzoeken en mechanistische onderzoeken werden op naam opgezocht. De bevindingen werden gecontroleerd aan de hand van Cochrane systematische literatuuronderzoeken en de meest recente van de European Society of Cardiology (ESC) en de gezamenlijke American Heart Association/American College of Cardiology (AHA/ACC) cholesterol, preventie, en revascularisatie richtlijnen.
Belangrijkste bevindingen. Het apoB-deeltje retentiehypothese [28,29,30] blijft het verenigende mechanistische fundament voor atherogenese. De meta-analyses van de Cholesterol Treatment Trialists’ (CTT) Collaboration1,2vestigde een log-lineair verband tussen de absolute LDL-C-verlaging en de incidentie van ernstige vasculaire voorvallen, met een 22% relatief risico afname per daling van 1 mmol/L (≈39 mg/dL) (verhoudingscijfer 0,78, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,76–0,80). Fourier [3] toonde een afname van 15% aan in het samengestelde primaire cardiovasculaire eindpunt met evolocumab (HR 0,85, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,79–0,92, p < 0,001) tegen de achtergrond van statine therapie. Odyssee RESULTATEN [4] toonde een afname van 15% in MACE aan met alirocumab bij patiënten met een post-acuut coronair syndroom (ACS) (HR 0,85, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,78–0,93, p < 0,001) en een nominaal significante afname van sterfte door alle oorzaken (HR 0,85, 95% CI 0,73–0,98, p = 0,026). Jupiter [5] heeft vastgesteld dat rosuvastatine 20 mg daags bij primaire-preventiepatiënten met een verhoogde high-sensitivity C-reactieve proteïne (hsCRP ≥2 mg/L) verlaagde de samengesteld eindpunt door 44% (HR 0,56, 95% CI 0,46–0,69, p < 0,00001).
Serie intravasculaire echografie proeven—OMKERING [7], ASTEROÏDE [8], Saturnus [9], Glagov [10], PACMAN-AMI [11]—en coronair computertomografie angiografie (CCTA) onderzoeken, waaronder EVAPORATE [22] en het PARADIGM-register [44] heeft herhaaldelijk aangetoond dat LDL-C-waarden onder de 70 mg/dL de voortgang van plaquevorming tot stilstand brengen, terwijl waarden onder de 30–40 mg/dL bij 60–80% van de behandelde proefpersonen een meetbare terugval teweegbrengen. Ontstekingsremmende behandeling via canakinumab in Zangen [15] (HR 0,85 voor de dosis van 150 mg, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,74–0,98, p = 0,021) en via colchicine in COLCOT [13] (HR 0,77, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,61–0,96, p = 0,02), LoDoCo2 [14] (HR 0,69, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,57–0,83, p < 0,001), en COLOCT [12] (aanzienlijke verdikking van het fibreuze kapsel en vermindering van de lipideboog) verminderde cardiovasculaire events aanzienlijk, onafhankelijk van lipidenverlagend. Bempedoïnezuur in CLEAR Outcomes [16] (HR 0,87, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,79–0,96, p = 0,004) breidde de vermindering van het aantal voorvallen uit naar populaties die geen statines verdragen. Opkomende, op RNA gerichte therapieën—inclisiran [17en de op lipoproteïne(a) gerichte middelen pelacarsen [18] en olpasiran [19—het bereiken van aanhoudende, ingrijpende verlagingen van atherogene lipoproteïnen met dosering per kwartaal tot halfjaarlijks.
Intensieve leefstijlinterventies—plantaardige voedingspatronen (Lifestyle Heart Trial [20,21], DASH-stijl interventie in DISCO-CT [35en onder toezicht aërobe oefening (Madssen et al. [27])—duurzame structurele en biomarker verbeteringen die concordant zijn met op beeldvorming gedefinieerde regressie. Een multipathway-combinatieprotocol dat tegelijkertijd ultralage LDL-C bereikt, remt NLRP3-inflammasoom activatie, put restlipoproteïnen en ontstekingsrisico uit, en versterkt de vasculaire biologie door middel van dieet- en bewegingsomzettingen kwetsbare plaques in rustige, microverkalkte, fibreuze littekens die bestand zijn tegen scheuren.
Conclusies. De afname van coronaire plaque en het voorkomen van klinische voorvallen zijn niet langer ambitieuze eindpunten; ze zijn haalbaar door een weloverwogen, op wetenschappelijk bewijs gebaseerde toepassing van pleiotrope therapie. De ‘volume-uitkomstparadox’ – waarbij bescheiden verminderingen van 1–3% in plaquevolume een afname van 15–30% in ernstige klinische voorvallen — kan mechanistisch worden verklaard door structurele plaquestabilisatieverdikking van het fibreuze kapsel, afname van de necrotische kern, macrofaag klaring, en conversie van vlekkerig naar dicht verkalking. Toekomstig onderzoek moet gepersonaliseerde escalatie-algoritmen verfijnen, niet-invasieve beeldvormende biomarkers valideren, de langetermijnveiligheid van het bereiken van ultralage LDL-C-waarden in combinatie met ontstekingsremmende therapie aantonen, en op Lp(a) gerichte therapieën vertalen naar een op uitkomsten gevalideerde praktijk.
Trefwoorden
atherosclerose-regressie; LDL-cholesterol; apolipoproteïne B; PCSK9-remmers; canakinumab; colchicine; coronaire computertomografie-angiografie; intravasculaire echografie; optische coherentietomografie; cardiovasculaire preventie; lipoproteïne(a); resterend inflammatoir risico; plantaardig dieet; intervaltraining met hoge intensiteit
Afkortingen
ACS — acuut coronair syndroom
AHA/ACC — American Heart Association / American College of Cardiology
AI-QCT — kwantitatieve computertomografie met kunstmatige intelligentie
apoA-I / apoB — apolipoproteïne A-I / apolipoproteïne B
ASZV — atherosclerotische hart- en vaatziekten
CAC — coronaire slagader calcium
CCTA — coronaire computertomografie-angiografie
CTT — Cholesterol Treatment Trialists’ Collaboration
EEM — extern elastisch membraan
eNOS — endotheel stikstofoxide synthase
EPA — eicosapentaeenzuur
ESC — Europese Vereniging voor Cardiologie
FCT — dikte van de fibreuze kap
GLP-1-receptoragonist — glucagon-like-peptide-1-receptoragonist
HDL-cholesterol — high-dichtheid-lipoproteïne-cholesterol
HIIT / MCT — intervaltraining met hoge intensiteit / matige continue training
hsCRP — hooggevoelige C-reactieve eiwit
ICA — invasieve coronairangiografie
IL-1β / IL-6 — interleukine-1-bèta / interleukine-6
IPE — icosapent-ethyl
IVUS / VH-IVUS — intravasculaire echografie / virtuele histologie IVUS
LAP / LAPV — laag-attenuatie plaque / plaquevolume met lage attenuatie
LDL-cholesterol — low-dichtheid-lipoproteïne-cholesterol
Lp(a) — lipoproteïne(a)
LXR lever-X-receptor
MACE — ernstige ongunstige cardiovasculaire events
MI — myocardinfarct
MMP — matrix-metalloproteïnase
NLRP3 — NLR-familie pyrin-domein-bevattend 3 (inflammasoom)
NNT — number needed to treat translates to: benodigd aantal te behandelen patiënten
OCT — optische coherentietomografie
oxLDL — geoxideerd low-density-lipoproteïne
PAV — atheroompercentage op basis van volume
PCSK9 — proproteineconvertase subtilisine/kexine type 9
ROS — reactieve zuurstofcomponenten
SGLT2 natrium-glucose-cotransporter 2
TAV totaal atheroom volume
TCFA — dunnekapfibroatheroom
TNCP totaal niet-verkalkte plaque
VCAM-1 / ICAM-1 — vasculaire / intercellulaire celadhesiemolecuul-1
WFPB — onbewerkt plantaardig
1. Inleiding
Atherosclerotische cardiovasculaire aandoeningen (ASCVD) zijn verantwoordelijk voor ongeveer een derde van de wereldwijde sterfte en blijven de allerbelangrijkste doodsoorzaak in geïndustrialiseerde economieën. Gedurende meer dan een halve eeuw volgde het klinische management een progressief paradigma: risico identificeren, progressie vertragen en mechanisch ingrijpen wanneer ischemie symptomatisch werd. Dit paradigma leverde aanzienlijke voordelen op — de voor leeftijd gecorrigeerde sterfte aan coronaire hartziekten daalde tussen 1980 en 2010 in de Verenigde Staten met ongeveer 50% — maar het beschouwde het natuurlijke verloop van atherosclerose als onvermijdelijk, namelijk als een onstuitbare ophoping van lipiden en ontstekingsfactoren in de slagaders, die slechts in beperkte mate door farmacotherapie en revascularisatie werd beïnvloed.
Het bewijsmateriaal dat zich de afgelopen twee decennia heeft opgestapeld, heeft dat fatalisme ontkracht. De baanbrekende waarnemingen van Glagov en collega’s [34] stelde vast dat de compenserende naar buiten gerichte arteriële remodellering maskeert aanzienlijk plaquebelasting tot laat in de ziekteprogressie — een bevinding die tegelijkertijd het falen van luminale angiografie verklaarde om acute events te voorspellen en aanzette tot de ontwikkeling van intravasculaire beeldvormingsmodaliteiten die de vaatwand zelf visualiseren. De serieële intravasculaire echografie (IVUS)-studies van de early 2000s — REVERSAL [7], ASTEROID [8], SATURN [9]—voor het eerst aangetoond dat intensieve verlaging van het LDL-cholesterol met statines de coronaire plaquebelasting niet alleen tot stilstand bracht, maar bij geselecteerde populaties ook deed afnemen. Het tijdperk van de PCSK9-remmers, ingeluid door FOURIER [3] en ODYSSEY OUTCOMES [4] en uitgebreid naar beeldvorming door GLAGOV [10] en PACMAN-AMI [11], drukten haalbare LDL-C-waarden tot onder 30 mg/dL en bevestigden dat regressie betrouwbaar reproduceerbaar was op populatieschaal.
Parallelle ontdekkingen hebben het ontstekingskader van atherogenese hervormd. De single-cell RNA-sequencingstudies van Cochain [31], Williams [32], en anderen onthulden dat intimale macrofagen niet bestaan als een binaire M1/M2-dichotomie maar als een continuüm van activatietoestanden, waaronder het door bloedplaatjes afgeleide chemokine CXCL4-geïnduceerde M4-fenotype, het door geoxideerde fosfolipiden geïnduceerde Mox-fenotype, het bloedingsoplosserende Mhem-fenotype en de met lipiden beladen Trem2⁺-subgroep die verrijkt is in regrediërende laesies [33]. ZANGEN [15leverde vervolgens het definitieve klinische bewijs dat ontstekingsremmende therapie – gericht op interleukine-1β met canakinumab – cardiovasculaire events vermindert, onafhankelijk van enig effect op LDL-C, waarmee het concept van resterend ontstekingsrisico wordt gevalideerd42,43] en het openen van een parallel therapeutisch as.
Gelijktijdige vorderingen op het gebied van beeldvorming—in het bijzonder coronaire computertomografie-angiografie (CCTA) met door kunstmatige intelligentie aangestuurde kwantitatieve analyse (AI-QCT) [44,45], nabij-infraroodspectroscopie (NIRS), en hoge-resolutie optische coherentietomografie (OCT) [48]—maken het nu mogelijk om de samenstelling van plaque niet-invasief en longitudinaal te volgen met submillimeterresolutie. Gecombineerd met rigoureuze cross-modale harmonisatieprotocollen voor kernlaboratoria, maken deze technologieën seriële meting van de dikte van de fibreuze kap mogelijk, lipidenkern volume, macrofage-infiltratie en remodelleringsindices, waardoor de plaquebiologie verandert van afgeleid naar geobserveerd.
Tenslotte toont leefstijlonderzoek—vanaf de fundamentele Lifestyle Heart Trial [20,21] via de recentere DISCO-CT-voedingsinterventie [35] en exercise-IVUS studies van Madssen en collega's [27—heeft aangetoond dat voeding en lichamelijke activiteit biologisch zinvolle, structureel meetbare effecten uitoefenen op de kransslagaderwand, waarbij biomarker- en morfologische veranderingen optreden die parallel lopen aan farmacologische regressie.
Ondanks deze vooruitgang blijft de hedendaagse klinische praktijk aderi-verkalking onderbehandelen. Uit registers uit de praktijk blijkt dat slechts een minderheid van de patiënten met vastgestelde kransslagaderziekte de door richtlijnen aanbevolen LDL-C-streefwaarden bereikt, en dat ontstekingsremmende therapie, het aanpakken van risico's op basis van restverschijnselen en gestructureerde leefstijlinterventies inconsistent worden toegepast. De klinische kans ligt dan ook niet in de ontdekking van nieuwe middelen, maar in de rationele integratie van bestaande, gevalideerde therapieën in een verenigd protocol met meerdere routes, gebaseerd op mechanisme, beeldvorming en uitkomsten.
Dit narratieve overzicht synthetiseert het mechanistische, op beeldvorming gebaseerde, leefstijl- en farmacologische bewijs dat regressie van atherosclerose en plaque-stabilisatie ondersteunt. Het is zo georganiseerd dat het de biologische logica van de ziekte volgt: van het moleculaire initiëren van atherogenese (Paragraaf 3) via de beeldvormingsmodaliteiten die dit visualiseren (Paragraaf 4), de leefstijlinterventies die dit moduleren (Paragraaf 5), de farmacotherapie die regressie stuurt (Paragraaf 6), tot de synthese via meerdere routes die deze hefbomen integreert in een coherente klinische strategie (Paragraaf 7). De discussie (Paragraaf 8) behandelt de volume-uitkomstparadox, het residuaal inflammatoir risico, de barrières voor klinische implementatie en onopgeloste methodologische vragen. De conclusie (Paragraaf 9) formuleert de centrale bewering die volgt uit dit bewijs: dat atherosclerose nu een omkeerbare ziekte is, en dat de belangrijkste barrière voor grootschalige omkering niet langer biologisch maar operationeel is.
2. Methoden
Dit narratieve overzichtsartikel werd uitgevoerd tussen januari en april 2026 met het expliciete doel om het hoogwaardigste primaire bewijsmateriaal te synthetiseren over regressie van coronaire atherosclerose, stabilisatie van tandplak en harmonisatie van beeldvorming tussen verschillende modaliteiten. Hoewel de methodologie niet voldeed aan de PRISMA-normen voor systematische reviews, was deze zo opgezet dat de nauwkeurigheid van de citaten werd gemaximaliseerd, het gebruik van tertiaire bronnen tot een minimum werd beperkt en elke numerieke bewering transparant kon worden herleid tot de oorspronkelijke publicatie.
2.1 Zoekstrategie
Er werd gezocht in PubMed/MEDLINE, EMBASE, de Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL) en de Cochrane Database of Systematic Reviews. De zoekopdrachten combineerden gecontroleerde vocabulaire (MeSH/Emtree) en vrijeteksttermen in de volgende domeinen: (a) lipidenmetabolisme en apoB-bevattende lipoproteïnen; (b) atherogenese, plaquebiologie en vasculair ontsteking; c) intravasculair en niet-invasief coronaire beeldvorming (IVUS, VH-IVUS, OCT, CCTA, NIRS, CAC, AI-QCT); (d) cardiovasculaire uitkomstenducumenten van statines, PCSK9-remmers, ezetimib, bempedoïnezuur, inclisiran, icosapentethyl, colchicine, canakinumab, SGLT2-remmers, GLP-1-receptor-agonisten, en op Lp(a) gerichte behandelingen; (e) levensstijlinterventies, waaronder zeer vetarme, plantaardige diëten, het mediterrane en het DASH-voedingspatroon, en programma’s voor aerobe lichaamsbeweging.
Pivotale studies—FOURIER, ODYSSEY OUTCOMES, JUPITER, REVERSAL, ASTEROID, SATURN, GLAGOV, PACMAN-AMI, REDUCE-IT, EVAPORATE, CHERRY, CANTOS, COLCOT, LoDoCo2, COLOCT, CLEAR Outcomes, ORION-10/11, the Lifestyle Heart Trial, DISCO-CT, LEADER, SUSTAIN-6, EMPA-REG OUTCOME, en de meta-analyses van de Cholesterol Treatment Trialists—werden bij naam opgezocht om te waarborgen dat er geen baanbrekend onderzoek werd gemist als gevolg van variatie in indexering.
2.2 Hiërarchie van bronkwaliteit
Citatieprioriteit werd toegekend in de volgende afnemende volgorde:
- Belangrijke publicaties in toonaangevende kernbladen op het gebied van cardiologie en algemene geneeskunde: The Lancet, New England Journal of Medicine, JAMA, JAMA Cardiology, Circulation, Circulation Research, Journal of the American College of Cardiology, JACC: Cardiovascular Imaging, European Heart Journal, Atherosclerosis, Journal of Clinical Investigation, en Arteriosclerose, Trombose en Vasculaire Biologie.
- Cochrane systematische reviews en meta-analyses geïndexeerd in de Cochrane Database of Systematic Reviews.
- Huidige richtlijnen en wetenschappelijke verklaringen van de Europese Vereniging voor Cardiologie (ESC), gezamenlijke AHA/ACC- en gezamenlijke AHA/ACC/Multisociety-richtlijnen.
- Consensusdocumenten van de European Atherosclerosis Society en de International Atherosclerosis Society, en standaarden van de Society of Cardiovascular Computed Tomography.
- Mechanistische primaire publicaties in Nature, Nature Medicine, Nature Reviews Cardiology, Cell, Cell Metabolism, en Immuniteit voor moleculaire en cellulaire fundamenten.
Alleen-samenvatting-ophalingen—publicaties waarvoor tijdens het beoordelingsvenster alleen de samenvatting toegankelijk was—werden behouden en in de literatuurlijst gemarkeerd als [Abstract Verified] in plaats van uitgesloten, om de dekking van baanbrekende literatuur achter een betaalmuur te behouden. Niet-primaire bronnen (preprints zonder daaropvolgende peerreview, blogs van verenigingen, lekennieuwsmedia en tertiair commentaar) werden uitgesloten, behalve waar ze werden gebruikt ter onderbouwing van consensusverklaringen die ook onafhankelijk uit primaire bronnen werden geciteerd.
2.3 Numerieke verificatie
Elk hazardratio, 95% betrouwbaarheidsinterval, p-waarde, werd de in de tekst vermelde number needed to treat, effectgrootte, procentuele verandering en concentratiewaarde herleid tot de primaire publicatie. Waar een waarde zowel in de primaire studiepublicatie als in een latere richtlijn of meta-analyse, werd de primaire publicatie aangehaald. Wanneer er naast de definitief gepubliceerde waarden ook voorlopige waarden beschikbaar waren, werd de definitief gepubliceerde waarde gebruikt. Drie waarden — de fractie van niet-responders voor de dikte van de vezelige kap in Yellow III (ongeveer 30%), de COLOCT-lipidenboogreductie in graden (Δ ≈ –31°) en de jaarlijkse progressiesnelheid van niet-verkalkte plaque volgens PARADIGM – zijn in de tekst gemarkeerd als waarden met gemiddeld betrouwbaarheidsniveau in afwachting van een definitieve kruiscontrole met de PDF’s van de primaire bronnen en kunnen redactionele verificatie vereisen alvorens het artikel ter publicatie wordt ingediend.
2.4 Richtlijncontrole
Belangrijke klinische claims werden gecontroleerd aan de hand van de ESC/EAS-richtlijnen van 2019 voor het beheer van dyslipidemieën, de ESC-richtlijnen van 2021 over de preventie van hart- en vaatziekten, de AHA/ACC/Multisociety-richtlijn van 2018 voor het beheer van bloedcholesterol, de AHA/ACC/Multisociety-richtlijn van 2023 voor het beheer van patiënten met chronische coronaire aandoeningen, en de relevante Cochrane-systematische reviews over statines, PCSK9-remmers en lipidenverlagende therapie. Waar richtlijnen verschilden over drempelwaarden (bijv. LDL-C-streefwaarden bij een zeer hoog risico secundaire preventie), beide posities worden gerapporteerd met hun bronnen.
2.5 Bereik en beperkingen van de beoordelingsaanpak
Dit is een verhalend—geen systematisch—overzicht en is daarom onderhevig aan de inherente beperkingen van selectieve synthese: er is geen formele beoordeling van het risico op vertekening uitgevoerd voor afzonderlijke studies; er is geen kwantitatieve meta-analyse uitgevoerd; en de opname van bewijs weerspiegelt het wetenschappelijke oordeel over de relevantie in plaats van vooraf gedefinieerde inclusiecriteria. De afweging die is gemaakt ten gunste van de verhalende synthese is de diepgang van de mechanistische en klinische integratie over heterogene bewijslijnen heen (cellulaire biologie, beeldvormingsfysica, uitkomstengroepen, leefstijlwetenschap) die een nauw afgebakend systematisch overzicht niet zou omvatten. Lezers dienen de aanbevelingen in Paragraaf 7 te beschouwen als door experts samengestelde klinische richtlijnen die zijn gebaseerd op het geciteerde primaire bewijs, en niet als het resultaat van een geregistreerd systematisch proces.
3. Mechanistische Grondslagen van Aterogenese en Regressie
3.1 De hypothese over het vasthouden van apoB-partikels
De verenigende mechanistische basis van atherosclerose is de respons-op-retentie-hypothese, zoals verwoord door Williams en Tabas in 1995 [29], uitgebreid door Tabas, Williams en Borén in 2007 [28], en recentelijk gecodificeerd in de consensusverklaring van de Europese Atherosclerose Society uit 2020 [30De hypothese luidt dat atherogenese wordt geïnitieerd wanneer apolipoproteïne B (apoB)-bevattende lipoproteïnen — voornamelijk low-density lipoproteïne (LDL), maar ook remnant-lipoproteïnen, intermediate-density lipoproteïne (IDL), en lipoproteïne(a) [Lp(a)]—passeren de endotheliale barrière en worden vastgehouden in het subendotheel intima door ionische interacties tussen apoB en de intima extracellulaire matrix proteoglycanen, in het bijzonder biglycaan en decorine. Eenmaal vastgehouden ondergaan deze lipoproteïnen oxidatieve en enzymatische modificaties die ze immunogeen maken, wat de cascade van endotheelactivatie, monocytenrekrutering, macrofaag-schuimcelvorming en chronische ontsteking opwekt die de plaquebiologie definieert.
Het retentiemodel heeft drie klinisch doorslaggevende implicaties. Ten eerste is atherogenese dosis-afhankelijk van de concentratie van circulerende apoB-deeltjes — niet van de cholesterolmassa op zich, maar van het aantal atherogene deeltjes beschikbaar om de arteriële intima te passeren en daarin te worden vastgehouden. Ten tweede is de relatie tussen de apoB-deeltjesconcentratie en de laesie-omvang (plaquebelasting) ongeveer log-lineair, wat een weerspiegeling is van de log-lineaire relatie tussen de bereikte LDL-C en het cardiovasculaire gebeurtenispercentage die is vastgesteld door de meta-analyses van de Cholesterol Treatment Trialists’ [1,2Ten derde is atherogenese omkeerbaar: wanneer de toetreding van apoB-deeltjes wordt verminderd tot onder de snelheid van de klaring van de deeltjes en de intimal lipidenefflux, verschuift het evenwicht van de vaatwand in de richting van nettoserumregressie. Deze derde implicatie is de biologische basis voor elke farmacologische regressiestrategie die in Sectie 6 wordt besproken.
Het retentiemodel verklaart ook waarom de apoB-meting, waar deze beschikbaar is, superieur is aan LDL-C voor risicostratificatie: LDL-C meet de cholesterolmassa, terwijl apoB het aantal deeltjes meet, en in discordante gevallen — met name bij patiënten met metabool syndroom, hypertriglyceridemie of kleine-dichte LDL-fenotypen—weerspiegelt apoB de atherogene belasting nauwkeuriger [30Hedendaagse richtlijnen, met name de ESC/EAS-dyslipidemierichtlijnen van 2019, erkennen apoB dienovereenkomstig als een acceptabel, en bij geselecteerde patiënten geprefereerd, doelwit van lipidenverlagende therapie.
3.2 Endotheelactivatie en monocytenrekrutering
Retentie van gemodificeerde apoB-lipoproteïnen triggert het erboven liggende endotheelcellen tot expressie te brengen, wat de rolling, adhesie en transendotheliale migratie van circulerende Ly6Cʰⁱ klassieke monocyten vergemakkelijkt [33]. Eenmaal binnen de intima komen gerekruteerde monocyten macrophage colony-stimulating factor (M-CSF) tegen en differentiëren ze tot macrofagen. Deze macrofagen, die scavenger-receptoren (CD36, SR-A) en lectine-achtige geoxideerd LDL receptor 1 (LOX-1), nemen gretig ingehouden, geoxideerde en geaggregeerde LDL-partikels op en transformeren in met lipiden gevulde schuimcellen—het histologische kenmerk van vroeg atheroom.
Endotheliale activatie wordt ook versterkt door afschuifspanningspatronen: gebieden met lage of oscillerende wandschuwspanning, met name bij arteriële vertakkingen en binnenste bochten, zijn gevoelig voor lipoproteïneretentie en -activatie, wat de welbekende anatomische verdeling van plaques bij coronaire bifurcaties en de proximale segmenten van de ramus interventricularis anterior (LAD) en de ramus circumflexus verklaart. Daarentegen stimuleert hoge laminaire schuifspanning endotheliale stikoxide synthase (eNOS) en Krüppel-achtig factor 2 (KLF2), wat een atheroprotectief endotheel transcriptioneel programma produceert—een mechanisme dat ten dele het vasculaire voordeel van gestructureerde aërobe aërobe inspanning verklaart (Paragraaf 5.3).
3.3 Macrofaagheterogeniteit bij plaqueprogressie en -regressie
Het cellulaire landschap van humane atheroom is drastisch verfijnd door single-cell RNA-sequencing. Het vereenvoudigde M1/M2-binaire model—klassiek geactiveerde, pro-inflammatoire macrofagen versus alternatief geactiveerde, weefselherstellende macrofagen—is vervangen door een rijkere taxonomie van activatiestaten gedefinieerd door transcriptionele signaturen, het gebruik van metabole substraten en de topografische verdeling binnen de plaque [31,32,33].
M1-macrofagen, voornamelijk aangedreven door anaerobe glycolyse onder transcriptionele controle van nucleaire factor-κB (NF-κB) en signaaltransducer en activator van transcriptie 1 (STAT1), lokaliseren in de onstabiele, lipiderijke plaque kern. Ze scheiden af interleukine-1β (IL-1β), interleukine-6 (IL-6), tumornecrosefactor-α (TNF-α) en reactieve zuurstofradicalen (ROS), wat leidt tot verdunning van het fibreuze kapje en door matrix-metalloproteïnase (MMP) gemedieerde afbraak van het kapje.
M2-macrofagen, aangedreven door mitochondriale vetzuuroxidatie en gereguleerd door signaaltransducer en activator van transcriptie 6 (STAT6), interferon-regulerende factor 4 (IRF4), Krüppel-achtige factor 4 (KLF4) en peroxisoom-proliferator-geactiveerde receptor-γ (PPARγ), zijn verrijkt in kleiner wordende plaques. Ze tot expressie brengen CD163, mannosexceptor 1 (CD206) en arginase-1, scheiden transformerende groeifactor-β (TGF-β) en collageen af, en dragen bij aan plaque-stabilisatie en het oplossen van ontsteking.
M4-macrofagen, geïnduceerd door het door bloedplaatjes afgeleide chemokine CXCL4 (bloedplaatjesfactor 4), worden gekenmerkt door een volledige downverslechtering van de hemoglobine-haptoglobine-opruimreceptor CD163. Dit tekort verhindert de opregulatie van het cytoprotectieve enzym heemoxigenase-1 (HO-1) als reactie op intraplaque-bloeding. M4-macrofagen vertonen bovendien een defecte fagocytaire en efferocytaire capaciteit, terwijl ze MMP-7, S100A8, IL-6 en TNF-α produceren, wat direct bijdraagt aan de versnelling van de afbraak van de fibreus cap en deexpansie van de necrotische kern.
Mox-macrofagen, veroorzaakt door geoxideerde fosfolipiden in geoxideerd LDL, beschermen tegen oxidatieve stress door middel van door nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (NRF2) aangedreven expressie van heemoxygenase-1, thioredoxinereductase 1 en sulfiredoxine-1.
Mhem-macrofagen, verrijkt op plaatsen van intraplaquebloeding, zijn atheroprotectief: ze fagocyteren erytrocytenresten, ruimen vrij hemoglobine op en weerstaan schuimcelvorming door hoge expressie van lever-X-receptoren (LXRα en LXRβ) en de ATP-bindende cassette-cholesteroleffluxtransporters ABCA1 en ABCG1.
Trem2⁺Cd9⁺Spp1⁺-macrofagen, geïdentificeerd in muizen- en humane eencellige atlassen [31,32], vertegenwoordigen een gespecialiseerde lipide-verwerkende populatie: lipiderijk, met een hoge expressie van cathepsine D en osteopontine, maar een lage expressie van pro-inflammatoire cytokines. Deze cellen lijken een homeostatische rol te spelen bij het lipidenbeheer binnen gevestigde plaques en zijn verrijkt in lesies die regressie ondergaan.
Het klinische belang van deze taxonomie ligt in het feit dat regressie niet louter de afwezigheid van progressie is: het is een actief biologisch proces dat wordt gekenmerkt door een fenotypische omschakeling van de in de plaque aanwezige macrofagen van de M1/M4- naar de M2/Mhem/Trem2⁺-toestand, waarbij tegelijkertijd ontstekingsmonocyten de laesie verlaten en cellen die de laesie helpen genezen, de laesie binnendringen [33Farmacologische en leefstijlinterventies die regressie op beeldvormend niveau bereiken, kunnen worden opgevat als interventies die deze fenotypische switch teweegbrengen.
3.5 Translationele validiteit van preklinische modellen
Mechanistische inzichten zijn voornamelijk verkregen uit genetisch gemodificeerde muismodellen—apoE⁻/⁻ en LDLR⁻/⁻ muizen gevoerd met atherogene diëten—en van konijnen- en varkensmodellen. In apoE⁻/⁻ muizen, aanhoudende hypercholesterolemie stimuleert een sterk naar M1 neigend inflammatoir infiltraat. Wanneer hypercholesterolemie wordt omgekeerd—via aortatransplantatie in normolipidemische ontvangers, hepatische gen ఇదేtherapie met apoE-reconstitutie, of remming van microsomaal triglyceride-overdragend eiwit (MTP)—stopt de monocytenrecruitment binnen enkele dagen, en ondergaan residente plaquemacrofagen fenotypische polarisatie van M1 naar M2 op een wijze die afhankelijk is van STAT6-signalering [33].
De translationele validiteit van de CXCL4/M4-as wordt ondersteund door de genetische knock-out van Pf4 (dat CXCL4 codeert) bij apoE⁻/⁻-muizen, wat leidt tot een significante afname van de totale atheroombelasting, een verminderde ophoping van macrofagen, een verminderde expressie van vasculaire celadhesiemoleculen en een versnelde afbraak van cholesterolkloven in de arteriële wand — waarmee de cellulaire kenmerken van stabiele, regressieve plaque bij de mens worden nagebootst.
Er gelden belangrijke kanttekeningen. Atherosclerose bij muizen verschilt van de ziekte bij mensen wat betreft de tijdsschaal (maanden versus decennia) en het lipoproteïneprofiel (apoB-48 vs. apoB-100 dominantie) en de morfologie van de plaque (beperkte spontane scheuring van de kap). Farmacologische bevindingen bij muizen moeten daarom bij mensen worden gevalideerd door middel van seriële beeldvormingsonderzoeken voordat er klinische conclusies kunnen worden getrokken. De seriële IVUS- en OCT-onderzoeken die in paragraaf 6 worden besproken, vervullen precies deze validatiefunctie.
3.5 Humane biomarkers voor plaque-vulnerabiliteit
Hoewel systemische biomarkers — LDL-C, apoB, non-HDL-C, Lp(a) en hsCRP — nog steeds de klinische standaard vormen voor het inschatten van het ASCVD-risico, geven ze geen direct beeld van het actieve cellulaire landschap van de slagaderwand. Van bloedplaatjes afkomstige chemokines, met name CXCL4 en RANTES (CCL5), fungeren als meer proximale markers van intravasculaire trombo-ontsteking. CXCL4 bevordert de vorming van macrofagen-schuimcellen door de cellulaire opname van geoxideerde lipoproteïnen te versterken; RANTES stimuleert de rekrutering van leukocyten naar de geactiveerde endotheel.
De klinische relevantie van CXCL4 als een hanteerbare, beïnvloedbare biomarker wordt aangetoond door de gerandomiseerde DISCO-CT-studie [35], waarin een door diëtisten geleide intensieve voedingsinterventie volgens het DASH-principe leidde tot een aanhoudende verlaging van het CXCL4-gehalte in het bloed bij patiënten met niet-obstructieve coronaire aandoeningen. Opvallend was dat de onderdrukking van CXCL4 in DISCO-CT zelfs zes jaar na beëindiging van de actieve begeleiding nog steeds aanwezig was, ondanks een terugval in antropometrische gegevens en lipidenwaarden — wat suggereert dat sommige elementen van de vasculaire herprogrammering door het dieet ook na de actieve interventieperiode blijven bestaan [35].
Andere opkomende biomarkers zijn onder meer lipoproteïne-geassocieerde fosfolipase A2 (Lp-PLA2), groeidifferentiatiefactor 15 (GDF-15) en het ontstekingsprofiel IL-6/hsCRP/fibrinogeen, hoewel geen van deze factoren tot nu toe is gevalideerd als behandelingsdoel in gerandomiseerde uitkomststudies met dezelfde strenge criteria als die welke zijn toegepast op LDL-C, apoB en hsCRP (CANTOS), en triglyceriden (REDUCE-IT).
4. Multimodale beeldvorming van de omvang, samenstelling en afname van plaque
Om de progressie, regressie en morfologische stabilisatie van plaque te volgen, is een genuanceerd inzicht nodig in de sterke punten, beperkingen en de afstemming tussen verschillende beeldvormingsmodaliteiten, zowel intravasculaire als niet-invasieve. De vier modaliteiten die het meest relevant zijn voor de hedendaagse regressiewetenschap – coronaire computertomografie-angiografie (CCTA), intravasculaire echografie (IVUS), optische coherentietomografie (OCT) en traditionele invasieve coronaire angiografie (ICA) – verschillen in ruimtelijke resolutie, de penetratie in het weefsel en de aspecten van de biologie van tandplak die ze kunnen ontrafelen.
4.1 Coronaire computertomografie-angiografie (CCTA)
CCTA is een niet-invasieve modaliteit die volumetrische, met contrast versterkte reconstructies produceert van de hele kransslagaderboom. Moderne multidetector- en dual-source-scanners bereiken een in-plane ruimtelijke resolutie van ongeveer 0,3–0,5 mm en een through-plane resolutie van ongeveer 0,5–0,6 mm, waarbij de volledige coronaire acquisitie in één ademhalingsstop wordt voltooid. CCTA identificeert plaque-kenmerken met een hoog risico, waaronder plaque met lage attenuatie (LAP, gedefinieerd door Hounsfield Unit-drempelwaarden van <30 HU en dienend als een gevalideerde surrogaatmarker voor de necrotische lipidenkern), vlekkerige verkalking, positieve remodelering, en de bordje met servetring [22,44].
De belangrijkste sterke punten van CCTA op het gebied van regressieonderzoek zijn het niet-invasieve karakter, de geschiktheid voor seriële longitudinale beeldvorming en het vermogen om de gehele coronaire boom in kaart te brengen in plaats van slechts één met sensoren uitgerust bloedvat. De belangrijkste beperkingen zijn een ruimtelijke resolutie die onvoldoende is om dunne fibreuze kapsels direct waar te nemen (het resolutieverschil ten opzichte van de histologisch gedefinieerde TCFA-drempelwaarde van <65 µm bedraagt ruwweg een orde van grootte), en ‘blooming’-artefacten door verkalking die het aangrenzende bloedvat kunnen verbergen lumen, en de kleine maar niet-nul cumulatieve blootstelling aan ioniserende straling en jodiumhoudende contrastmiddelen.
De EVAPORATE-studie [22] maakten gedurende 18 maanden gebruik van seriële CCTA om aan te tonen dat 4 g icosapentethyl per dag een relatieve afname van 17% in het volume van plaque met lage attenuatie teweegbracht in vergelijking met de progressie in placebo (verschil tussen de groepen: p < 0,01), waarmee CCTA wordt aangemerkt als een betrouwbare, niet-invasieve indicator voor veranderingen in de samenstelling van plaque. Het PARADIGM-register [44] pasten CCTA toe op een groot multicenter cohort en brachten de verschillende effecten van statinetherapie op de samenstelling van de plaque in kaart — bij met statines behandelde patiënten verliep de toename van de totale plaquebelasting langzamer, maar vond er een versnelde omzetting plaats van niet-verkalkte naar verkalkte plaque, in overeenstemming met de door beeldvorming vastgestelde stabilisatie.
4.2 Intravasculaire echografie (IVUS) en virtuele histologie IVUS
Intravasculaire echografie en de daarvan afgeleide radiofrequente variant, virtuele histologie IVUS, blijven de gouden standaard voor in vivo volumetrische kwantificering van atheroom [47]. Met behulp van een op een katheter gebaseerde echografietransducer van 20–60 MHz meet IVUS de akoestische grenzen van de externe elastische membraan en de luminale grens, wat een nauwkeurige berekening mogelijk maakt van het percentage atheroomvolume (PAV) en totaal atheroomvolume. De axiale resolutie bedraagt ongeveer 100–200 µm, met beeldvorming van de volledige vaatwanddikte tot de adventitia.
VH-IVUS analyseert het terugverstrooide radiofrequente signaal om plaque-samenstelling te classificeren in vier canonieke componenten: fibrotisch, fibrovetachtig, dens calcium en necrotische kern. Ondanks de hoge reproduceerbaarheid van PAV/TAV-metingen is de IVUS-resolutie onvoldoende om dunne fibreuze caps direct op te lossen; het kan de aanwezigheid van necrotische kern en dens calcium identificeren, maar misclassificeert systematisch dunne cap fibroatheroom (TCFA, capdikte <65 µm) als dikkap-fibroatheroom. IVUS kwantificeert de plaquelast derhalve op auctoritaire wijze, maar kan de plaquekwetsbaarheid op het niveau van de kap niet beoordelen.
Elke grote coronaire-regressiestudie van de afgelopen twee decennia—REVERSAL [7], ASTEROID [8], SATURN [9], GLAGOV [10], PACMAN-AMI [11]—heeft gebruikt seriële IVUS als primair eindpunt, verankerd op de veranderingen in PAV tussen de uitgangswaarde en de vervolgopnames van overeenkomende kransslagadermatrices.
4.3 Optische coherentietomografie (OCT)
Optische coherentietomografie maakt gebruik van nabij-infrarood licht dat wordt terugverstrooid bij een golflengte van ongeveer 1300 nm om een axiale resolutie van 10–20 µm te bereiken—ongeveer tienmaal hoger dan IVUS [48]. Deze microscopische resolutie maakt OCT de enige klinisch toegepaste coronaire beeldvormingsmodaliteit die in staat is om direct de minimale dikte van het fibreuze kapje te meten, macrofaaginfiltratie te identificeren als heldere punctate signalen aan het oppervlak van het kapje, en het te visualiseren cholesterolkristallen, neovascularisatie, en erosielocaties.
De belangrijkste beperkingen van OCT zijn de geringe weefselpenetratie (1–3 mm, beperkt door lichtdemping in the rijk aan lipiden weefsel), de vereiste van een tijdelijk contrastmiddel of een zoutwaterflush tijdens de acquisitie om bloed uit het beeldvormingsveld te verwijderen, en het onvermogen om diepe plaquegrenzen of de externe elastische membraan te visualiseren in sterk dempende plaque rijk aan lipiden. Deze complementaire sterke en zwakke punten motiveren kruismodale harmonisatie (Sectie 4.5).
OCT diende als de primaire beeldvormingsmodaliteit in de COLOCT-studie12], waaruit blijkt dat een lage dosis colchicine van 0,5 mg per dag, toegevoegd aan maximaal verdragen lipidenspannende therapie bij post-ACS-patiënten met lipiderijke plaques, over een periode van 12 maanden zorgde voor een significante verdikking van de fibreuze kap, een reductie van de lipidenboog en een vermindering van macrofaagaccumulatie. De Yellow III-studie maakte gebruik van seriële OCT plus IVUS plus NIRS om de effecten van evolocumab op de plaquesamenstelling bij statinebehandelde secundaire-preventiepatiënten te trianguleren.
4.4 Invasieve coronairangiografie (ICA)
Traditionele invasieve coronairangiografie produceert een tweedimensionaal silhouet met hoge resolutie van het met contrastmiddel gevulde vaatlumen, waardoor bepaling van het percentage stenosediameter en kwantitatieve coronaire angiografie metriek. ICA blijft de klinische standaard voor revascularisatieplanning en was de modaliteit die werd gebruikt in de fundamentele Lifestyle Heart Trial [20,21], waar het is gedocumenteerd angiografische regressie van de percentdiameter stenose bij een follow-up van één en vijf jaar.
De fundamentele beperking van ICA is haar geometrische aard: ze kan de vaatwand zelf niet in beeld brengen en is volledig blind voor compenserende positieve (uitwaartse) remodellering: het Glagoviaanse fenomeen [34] waardoor een groeiende plaque naar buiten toe in de adventitiële ruimte expandeert zonder het lumen te compromitteren. Een vat met een normaal luminaal profiel op een ICA kan daarom een grote, lipiderijke, kwetsbare plaque in zijn wand herbergen. Deze blindheid verklaart de goed gedocumenteerde slechte correlatie tussen angiografisch milde stenosen en de anatomische locatie van latere schuldige lesies bij acuut coronair syndroom46].
4.5 Vergelijkend overzicht van beeldvormende modaliteiten
Tabel 1 vat de vergelijkende technische specificaties, resolutie en klinische bruikbaarheid van CCTA, IVUS/VH-IVUS, OCT en ICA samen.
| Modaliteit | Natuurkunde | Axiale resolutie | Penetratie | Samenstellingsbeoordeling | Belangrijke beperkingen |
| CCTA | röntgenabsorptie | 300–500 µm | Onbeperkt (niet-invasief) | Plaque met lage attenuatie (<30 HU) als surrogaat voor necrotische kern; vlekkerige verkalking; positieve remodellering | Blooming-artefact; straling; jodiumhoudend contrastmiddel |
| IVUS / VH-IVUS | Akoestische backscatter (20–60 MHz) | 100–200 µm | Volle dikte tot aan de adventitia | fibrotisch, fibrovetachtig, dicht calcium, necrotische kern (radiofrequente classificatie) | Invasief; kan fibreuze cap-dikte <100 µm niet oplossen |
| OCT | Nabij-infraroodlicht-interferometrie (~1300 nm) | 10–20 µm | 1–3 mm (ondiep) | Dikte van de fibreuze kap; macrofaaginfiltratie; cholesterolkristallen; neovascularisatie | Inasief; vereist een bloedvrije spoeling; kan de EEM niet zien bij lipiderijke plaque |
| ICA | 2D-röntgenfluoroscopie | ~200 µm | Geen (visualiseert alleen lumen) | Geen — alleen luminale silhouet | Invasief; blind voor positieve hermodellering en plaquebelasting |
4.6 Cross-modale harmonisatie: luminale silhouet vs. ware plaquebelasting
Het verzoenen van traditionele angiografische vernauwing met ware volumetrische placaubelasting vereist expliciete rekening houdend met compensatoire remodellering. De remodelleringsindex wordt gedefinieerd als de ratio van de dwarsdoorsnede-oppervlakte van de EEM op de laatlocatie tot die van een proximale referentiesegment; een remodelleringsindex groter dan 1,05 duidt op positieve remodellering [34]. Tijdens de vroege fase van de atherogenese zet de vaatwand uit om de luminale doorsnede in stand te houden, totdat de plaquebelasting een kritische drempel overschrijdt — volgens biofysische modellen vindt deze overgang in vivo eerder plaats bij een plaquebelasting van 50% dan bij 40%, de waarde die historisch is afgeleid uit ex vivo onder druk gezette monsters.
Percentage atheroma volume (PAV), het canonieke IVUS-eindpunt, integreert laesie-EEM- en lumenoppervlakken over gemonteerde longitudinale segmenten en is wiskundig immuun voor positieve remodellering, waardoor de ware anatomische plaquebelasting wordt blootgelegd die door ICA wordt gemaskeerd. PAV is daarom het geschikte eindpunt voor seriële regressietrials, terwijl de van ICA afgeleide percentage diameterstenose nuttig blijft voor de planning van revascularisatie.
4.7 Cross-modale harmonisatie: akoestische versus optische resolutie
Het resolutieverschil in orde van grootte tussen IVUS (100–200 µm) en OCT (10–20 µm) introduceert een systematische classificatiefout voor dunne-kapfibroatheromen. Omdat de histologische TCFA-drempelwaarde (<65 µm) onder het axiale resolutievermogen van IVUS ligt, kunnen grijswaarden- en VH-IVUS een kwetsbare dunne kap niet betrouwbaar onderscheiden van een stabiele dikke kap [48IVUS zal een TCFA daarom systematisch misclassificeren als stabiel vezelig weefsel.
Moderne corelabs overbruggen dit resolutieverschil door middel van geregistreerde acquisitie met een dubbele modaliteit: IVUS- en OCT-pullbacks worden uitgelijnd op overeenkomende longitudinale herkenningspunten (zijtakken, kalkafzettingen), en de hogeresolutie-OCT-kapmetingen worden geprojecteerd op de bredere, uit IVUS verkregen volumetrische kaart. Gecombineerde IVUS-OCT-katheters, die zich momenteel in een laat klinisch ontwikkelingsstadium bevinden, zullen uiteindelijk een acquisitie met één enkele pullback mogelijk maken met wiskundig consistente registratie.
4.8 Niet-invasieve extrapolatie: CCTA- naar IVUS/OCT-equivalenten
Het vaststellen van equivalentie tussen niet-invasieve CCTA en invasieve IVUS/OCT is essentieel voor het longitudinaal volgen van regressie bij patiënten voor wie invasieve beeldvorming onpraktisch is. Op AI gebaseerde kwantitatieve CT-platforms (AI-QCT) zijn gevalideerd tegenover IVUS, waarbij correlatiecoëfficiënten van ongeveer 0,85–0,95 zijn bereikt voor het volume van de externe elastische membraan, het lumenvolume en het totale plaquevolume in multicentrische cohorten [44,45Gestandaardiseerde algoritmen marreren CCTA Hounsfield Unit-dichtheidsprofielen aan OCT-afgeleide lipidenboog- en macrofaagindexen, waarbij het volume van de plaque met lage attenuatie dient als een geloofwaardige niet-invasieve surrogaat voor het door IVUS gedefinieerde necrosekerndvolume.
Voor longitudinaal regressie-onderzoek is de praktische implicatie dat CCTA met AI-QCT-analyse herhaalde invasieve beeldvorming kan vervangen bij de meerderheid van de patiënten, waarbij IVUS of OCT wordt gereserveerd voor uitspraak van hoogrisicoplaques, post-revascularisatiecontrole of validatie van eindpunten voor onderzoeksdoeleinden.
4.9 Kunstmatige intelligentie en standaardisatie van het kernlaboratorium
Operateur-afhankelijke variabiliteit heeft historisch gezien de reproduceerbaarheid van intravasculaire beeldvormingseindpunten beperkt. Deep-learning-architecturen—ruimtelijk-temporele convolutionele neurale netwerken met SegNet-backbones voor OCT-verkalkingssegmentatie, U-Net-derivaten en generatieve adversarial networks (Pix2Pix GAN met ResNet-backbones) voor IVUS-lumen- en vatgebiedsegmentatie—bereiken nu prestaties die vergelijkbaar zijn met of superieur zijn aan handmatige annotatie door experts, met F1-scores in het bereik van 0,85–0,95 en een inter-operateur variabiliteit die met een orde van grootte is verminderd.
AI-gestuurde segmentatie maakt ook longitudinale onderzoeksopzetten mogelijk waarbij de patiënt als eigen controlegroep fungeert: basislijn- en vervolgbeelden worden ruimtelijk op elkaar afgestemd door middel van driedimensionale matching van verkalkte matrices en vertakkingspunten, artefacten worden wiskundig verwijderd en absolute verschillen in plaquevolume worden berekend. Deze standaardisatie heeft de ruisdrempel van de regressiemeting zodanig verlaagd dat een verandering van 1–3% PAV in gematchte segmenten betrouwbaar kan worden gedetecteerd — ongeveer de omvang van de verandering die in GLAGOV is aangetoond [10] en PACMAN-AMI [11].
5. Leefstijlinterventies: Voedings- en bewegingsparadigma's
Intensieve dieet- en lichaamsbewegingsinterventies oefenen diepgaande systemische fysiologische effecten uit die zich vertalen in meetbare veranderingen in plaque-samenstelling, vasculaire biomarkers en – in studies met voldoende statistische power – angiografische en intravasculaire beeldvormingseindpunten. De bewijsbasis omvat drie hoofdstromingen: het zeer vetarme, plantaardige paradigma van Ornish en Esselstyn, de mediterrane en DASH-voedingspatronen, en gestructureerde aërobe bewegingsprotocollen (zowel continue als interval).
5.1 Het Ornish-paradigma en de Lifestyle Heart Trial
De Lifestyle Heart Trial, gepubliceerd door Ornish en collega's in The Lancet in 1990 [20] met een follow-up van vijf jaar in JAMA in 1998 [21], blijft de enige gerandomiseerd gecontroleerd onderzoek om angiografische regressie van coronaire atherosclerose aan te tonen door middel van uitsluitend aanpassing van de levensstijl, zonder lipidenverlagende medicatie. De interventie bestond uit een <10% vetarm dieet op basis van onbewerkte voedingsmiddelen vegetarisch dieet (met uitsluiting van alle dierlijke producten behalve eiwitten en magere zuivelproducten), matige aërobe lichaamsbeweging, groepsondersteuning, stressmanagement en roken beëindiging.
Bij de follow-up na één jaar van 28 gerandomiseerde patiënten bleek uit kwantitatieve coronaire angiografie dat de gemiddelde procentuele diameterstenose in de experimentele groep was afgenomen van 40,0% naar 37,8%—een absolute afname van 2,2 procentpunten—terwijl de controlegroep een verslechtering vertoonde van 42,7% naar 46,1% (p < 0,001 tussen de groepen) [20]. Toen de analyse werd beperkt tot ernstige laesies (≥50% stenose bij aanvang), vertoonde de experimentele groep een regressie van 61,1% naar 55,8%, terwijl de controlegroep een progressie vertoonde van 61,7% naar 64,4%.
Een follow-up na vijf jaar bevestigde deze bevindingen: de experimentele groep vertoonde een aanhoudende progressieve achteruitgang tot een gemiddelde stenose van 34,7% (een absolute afname van 7,9% ten opzichte van de uitgangswaarde vóór de interventie van 42,6%, of een relatieve afname van ongeveer 19%), terwijl de controlegroep verslechterde tot 51,4% (een absolute verslechtering van 11,8% ten opzichte van 39,6%) [21]. Angina De frequentie daalde in de experimentele groep na één jaar met 91% en bleef na vijf jaar 72% onder het uitgangsniveau. Belangrijk is dat de experimentele groep ongeveer 2,5 keer minder cardiaque voorvallen meer dan vijf jaar dan de controlegroep met gebruikelijke zorg, wat zeldzame uitkomstgegevens oplevert die uitsluitend op levensstijl betrekking hebben.
5.1.1 De HDL-C-paradox bij zeer vetarme, plantaardige diëten
Een centrale lipidologische paradox van het Ornish-paradigma is dat er sprake was van een ingrijpende plaque-regressie ondanks een bescheiden daling van het HDL-C en een bescheiden stijging van de nuchtere triglyceriden – een lipidenprofiel dat zou, in epidemiologische risicovergelijkingen, als nadelig worden geklasseerd. De oplossing van deze paradox ligt in de kinetiek van HDL deeltjesmetabolisme onder isocalorische, zeer vetarme versus westerse voedingspatronen.
Isotoop-tracerstudies door Brinton, Eisenberg en Breslow [38] en Velez-Carrasco en collega's [37] toonden aan dat een vetarm dieet het HDL-C-gehalte voornamelijk verlaagt door de productiesnelheid van apolipoproteïne A-I (apoA-I) te verminderen — en niet door de klaring van apoA-I te versnellen. Velez-Carrasco et al. toonden met name aan dat een vetarm dieet de productie van apoA-I met ongeveer 25% verminderde, terwijl de fractionele katabole snelheid in wezen onveranderd bleef. Daarentegen wordt het lage HDL-C-gehalte bij het metabool syndroom en bij westerse voedingspatronen veroorzaakt door een versnelde klaring van HDL-deeltjes en hyperkatabolisme.
Omdat door dieet geïnduceerd laag HDL-C een neergereguleerd, kinetisch efficiënt weerspiegelt omgekeerd cholesteroltransport systeem in plaats van katabole disfunctie, draagt het niet hetzelfde atherogene risico als het door een westers diepte geïnduceerde lage HDL-C. Dit is de meest aannemelijke mechanistische verklaring voor de waarneming dat ingrijpende plaque-regressie in cohorten volgens het Ornish-paradigma samengaat met bescheiden HDL-C-reducties, en het illustreert waarom uit populaties afgeleide risicovergelijkingen tot misleidende conclusies kunnen leiden wanneer ze worden toegepast op individuen met ingrijpend veranderde voedingsachtergronden.
De longitudinale casusreeks van Esselstyn [36,50], hoewel niet gerandomiseerd, breidt de bewijsbasis van het Ornish-paradigma uit naar een langere follow-up en naar patiënten met een ernstigere ziekte vóór de interventie, inclusief degenen die conventionele revascularisatie hadden afgewezen of bij wie dit had gefaald. Gedurende tientallen jaren van follow-up, duurzaam naleving tot een strikt onbewerkt plantaardig voedingspatroon werd geassocieerd met een tot stilstand komen en vaak regressie van de ziekte, en met extreem lage percentages van terugkerende cardiale events. Het patiëntenserie-ontwerp sluit een causaal verband uit, maar de consistentie met de gerandomiseerde Lifestyle Heart Trial ondersteunt het voedingsparadigma als biologisch geloofwaardig.
5.2 DASH- en mediterrane voedingspatronen
Het DASH-dieet (Dietary Approaches to Stop Hypertensie) en mediterrane voedingspatronen bieden een minder restrictief, beter toepasbaar alternatief voor de zeer vetarme, op planten gerichte benadering. Beide benadrukken plantaardig voedsel, volkoren granen, peulvruchten en vis; beide beperken ultrabewerkte voeding, verfijnd koolhydraten, en rood vlees; beide zijn uitvoerig gevalideerd voor bloeddruk, lipiden- en cardiovasculaire uitkomsten in grote cohorten.
De DISCO-CT-studie [35randomiseerde patiënten met niet-obstructieve coronair atherosclerose (gedefinieerd door CCTA als plaque aanwezig zonder obstructieve stenose) naar optimale medische therapie alleen of naar OMT plus een door een diëtist geleide intensieve DASH-stijl interventie. Gedurende de actieve fase van 12 maanden behaalde de interventiegroep een gemiddelde gewichtverlies van ongeveer 3,8 kg, een totale afname van het lichaamsvet van ongeveer 2,4% en een klinisch significante afname van het CXCL4 in het bloed van ongeveer 2.300 pg/mL tot 1.900 pg/mL (p < 0,05).
Zes jaar na het staken van actieve coaching was het interventiecohort het meeste van het verloren lichaamsgewicht en lichaamsvet weer aangekomen en vertoonde het een toename van visceraal vetweefsel, in overeenstemming met de goed gedocumenteerde rebound-dynamiek van dieetinterventies. Ondanks deze antropometrische rebound bleef CXCL4 onder de uitgangswaarden van vóór de interventie onderdrukt, terwijl CXCL4 in de controlegroep in de loop van de tijd bleef stijgen. De scores voor dieetadherentie in de interventiegroep bleven bij de follow-up na zes jaar ook 22 punten hoger dan in de controlegroep. De cumulatieve incidentie van MACE was 1 gebeurtenis in de interventiegroep versus 4 in de controlegroep gedurende 6 jaar (p niet statistisch significant gezien het beperkte aantal gebeurtenissen, maar in overeenstemming met de richting van het effect).
De DISCO-CT-gegevens illustreren twee principes. Ten eerste kunnen de meest duurzame voordelen van een dieetinterventie gecodeerd zijn in de vasculaire biologie (chemokine- en endotheliale herprogrammering) in plaats van in de lichaamssamenstelling, die snel weer toeneemt. Ten tweede zijn de effectgrootten die kunnen worden bereikt met een dieetinterventie in de praktijk bij niet-obstructieve kransslagaderziekte, hoewel niet zo dramatisch als die gedocumenteerd in het Ornish-protocol, klinisch zinvol en reproduceerbaar op multicentrisch niveau.
5.3 Aerobische training: intervaltraining met hoge intensiteit en matige continue training
De directe vasculaire impact van gestructureerde lichaamsbeweging is gekwantificeerd met behulp van grijswaarden- en radiofrequentie-IVUS in gerandomiseerde vergelijkingen van high-intensity interval training (HIIT) tegen gematigde duurtraining (MCT). De baanbrekende studie van Madssen en collega's [27] werden 36 patiënten met stabiele coronaire aandoeningen na een percutane coronaire interventie willekeurig ingedeeld in een 12 weken durend begeleid trainingsprogramma — ofwel HIIT (4 intervallen van 4 minuten bij 85–95% van de piek hartslag, tweemaal per week) of MCT (continu aërobe training bij 70–75% van de maximale hartslag, tweemaal per week) — gevolgd door 12 maanden thuisoefeningen.
In overeenkomende IVUS-segmenten na een follow-up van 12 maanden lieten zowel HIIT als MCT een significante regressie zien in genormaliseerd totaal atheroomvolume (TAVnorm) vergeleken met de uitgangswaarde. De gecombineerde inspanningscohorten lieten een afname zien van de fractie van de necrotische kern en stabilisatie van de plaquesamenstelling, zonder duidelijke superioriteit van HIIT boven MCT wat betreft volumetrische eindpunten. De studie toonde aan dat gestructureerde, onder toezicht staande aerobe training, onafhankelijk van het dieet, meetbare structurele verbetering teweegbrengt ter hoogte van de vaatwand.
De systemische fysiologische mechanismen die beweging koppelen aan vasculaire voordelen zijn meervoudig en additief:
Door schuifspanning geïnduceerde eNOS-upregulatie. Aanhoudende laminaire schuifspanning tijdens inspanning stimuleert de expressie van endotheel stikstofoxide synthase via KLF2-gemedieerde transcriptie, waardoor het vasodilaterend vermogen wordt hersteld en de adhesie van monocyten wordt verminderd.
Mobilisatie van endotheliale voorlopercellen. Lichamelijke beweging stimuleert de mobilisatie van uit beenmerg afkomstige voorlopercellen, wat het herstel van de endotheliale monolaag en re-endothelialisatie ondersteunt.
Opregulatie van antioxidant verdedigingseiwitten. Regelmatige lichaamsbeweging reguleert op—en niet downreguleert, zoals soms ten onrechte wordt beweerd—de activiteit van superoxide-dismutase (SOD), catalase en glutathionperoxidase in de vaatwand, waardoor de mate van subendotheliale LDL-oxidatie en de vorming van reactieve zuurstofcomponenten afneemt.
Herprogrammering van ontstekingsremmende cytokinen. Skeletspiercontractie induceert de afgifte van IL-6 met ontstekingsremmende (in plaats van pro-inflammatoire) stroomafwaartse signalering, met bijbehorende verlagingen van TNF-α en CRP.
Metabole herprogrammering. Verbeteringen in insulinegevoeligheid, lipide-oxidatie, en visceraal vet reductie vermindert gezamenlijk het systemische en vasculaire substraat voor atherogenese.
5.4 Vergelijkend overzicht van leefstijlinterventies
Tabel 2 vergelijkt de belangrijkste levensstijpparadigma's op basis van interventie-intensiteit, volumetrische en angiografische eindpunten, biomarkereffecten, harde cardiovasculaire uitkomsten en therapietrouw op de lange termijn.
| Paradigma | Volumetrische/Angiografische Δ | Biomarker Δ | Harde uitkomsten (MACE) | Trouw/Duurzaamheid |
| Lifestyle Heart Trial / Ornish20,21] | Angiografische regressie: −2,21 TP9T diameterstenose na 1 jaar; −7,91 TP9T absoluut na 5 jaar; regressie van ernstige laesies −5,31 TP9T na 1 jaar | LDL-C −40% na 1 jaar; HDL-C licht gedaald (kinetisch, geen nadelige gevolgen); verminderde productie van apoA-I | ~2,5× minder cardiale events na 5 jaar in experimentele vs. controle groep | Hoog onder gecontroleerde proefomstandigheden; lager in ongecontroleerde praktijktoepassing |
| DISCO-CT (DASH-stijl) [35] | Niet-obstructieve plaque stabilisatie bij CCTA | Aanhoudende CXCL4-suppressie na 6 jaar; ↓ gewicht en lichaamsvet tijdens de actieve fase met daarna een rebound | 1 versus 4 MACE over een periode van 6 jaar (effectrichting consistent; onvoldoende statistische kracht om significantie aan te tonen) | Actieve coaching leidt tot een blijvend effect op de biomarkers, zelfs na een antropometrische terugval |
| HIIT-training [27] | ↓ TAVnorm; ↓ aandeel necrotische kern in vergelijkbare segmenten | ↑ cardiorespiratoire conditie; ↓ ontstekingsmarkers; ↑ eNOS/KLF2-vasculair programma | Minder voorvallen in de groepen die gecombineerde training volgden; kleine steekproeven | Vereist gestructureerde/begeleide versterking om de duurzaamheid te waarborgen |
| MCT-oefening | ↓ TAVnorm; stabilisatie van de samenstelling van de plaque | Bescheiden verbeteringen op het gebied van conditie; een effect op de stabilisatie van plaque dat vergelijkbaar is met dat van HIIT | Minder voorvallen in de groepen die gecombineerde training volgden | Hogere therapietrouw in de praktijk dan bij HIIT; geringere verbetering van de cardiorespiratoire conditie |
6. Farmacotherapie: lipiden-, ontstekings- en metabole assen
De hedendaagse farmacotherapie voor het terugdringen van atherosclerose is niet langer een eenzijdige aanpak. Het wetenschappelijk bewijs pleit er nu voor om tegelijkertijd in te grijpen op (1) de productie en afbraak van apoB-deeltjes, (2) de opname van cholesterol en ATP-citraatlyase, (3) PCSK9-gemedieerde LDL-receptor afbraak, (4) de IL-1β/IL-6-ontstekingsroute, (5) het NLRP3-inflammasoom, (6) hypertriglyceridemie en de membraanstabilisatie-as, (7) lipoproteïne(a), en (8) metabool risico via SGLT2- en GLP-1-modulatie. In de volgende subparagrafen wordt het bewijs voor elke as besproken.
6.1 Statines: de basis van de medicamenteuze behandeling ter verlaging van het LDL-cholesterolgehalte
3-hydroxy-3-methylglutaryl-co-enzym A-reductaseremmers (statines) blijven de belangrijkste lipidenverlagende middelen. De meta-analyses van de Cholesterol Treatment Trialists’ (CTT) Collaboration [1,2] stelde de canonieke dosis-responserelatie: elke absolute verlaging van het LDL-C met 1 mmol/L (≈39 mg/dL) leidt tot een afname van het aantal ernstige vasculaire voorvallen met ongeveer 22% (risicoverhouding 0,78, 95% BI 0,76–0,80) over een periode van gemiddeld 5 jaar. Het voordeel neemt in de loop van de tijd toe: de relatieve risicoreductie bedraagt ongeveer 11% in het eerste behandelingsjaar, maar stijgt daarna tot ongeveer 24% per jaar, wat een weerspiegeling is van de tijd die nodig is voor de hermodellering van de plaque onder aanhoudende lipidedruk.
De seriereeks van IVUS-onderzoeken naar statines bracht dit in kaart dosis-effectrelatie over de biologie van tandplak. OMKEER [7] vergeleken pravastatine 40 mg (bereikt LDL-C 110 mg/dL) ten opzichte van atorvastatine 80 mg (bereikt LDL-C-gehalte van 79 mg/dL) gedurende 18 maanden; in de groep met matige trainingsintensiteit trad er een verslechtering van de PAV op, terwijl in de groep met hoge trainingsintensiteit de verslechtering tot stilstand kwam. ASTEROID [8], waarbij 349 patiënten gedurende 24 maanden dagelijks 40 mg rosuvastatine kregen, werd een gemiddeld LDL-C-gehalte van 60,8 mg/dL bereikt en werd een significante afname aangetoond: de PAV daalde met 0,79% (mediaan; p<0,001 ten opzichte van de uitgangswaarde) en TAV met 6,8% (gemiddeld −14,7 mm³; p<0,001), waarbij bij ongeveer 64% van de patiënten een afname werd waargenomen. SATURN [9] vergeleek rosuvastatine 40 mg en atorvastatine 80 mg rechtstreeks met elkaar gedurende 104 weken bij 1.039 patiënten, waarbij een vergelijkbare afname werd aangetoond (PAV-verandering −1,22% voor rosuvastatine versus −0,99% voor atorvastatine; p = 0,17), waarmee werd aangetoond dat de twee middelen gelijkwaardige, krachtige basisbehandelingen zijn.
Vanuit mechanistisch oogpunt, krachtig statine De therapie verandert de samenstelling van de plaque op een manier die verder gaat dan alleen het verwijderen van lipiden. Statines bevorderen de omzetting van vlekvormige verkalking in dichte macrocalcificatie—’plaquekristallisatie’—waardoor de laesie mechanisch wordt verstevigd tegen scheuren als gevolg van schuifspanning, zelfs wanneer de absolute volumevermindering bescheiden is. Het PARADIGM-register [44] hebben deze samenstellingsverandering op populatieniveau gedocumenteerd: bij met statines behandelde patiënten verliep de toename van het totale plaquevolume langzamer, maar vond er een versnelde omzetting plaats van niet-verkalkte plaque (het substraat dat gevoelig is voor scheuren) naar verkalkte plaque (het stabiele substraat).
6.2 PCSK9-remmers: het bereiken van een ultralaag LDL-gehalte met behulp van monoklonale antilichamen
Proproteïneconvertase subtilisine/kexine type 9 (PCSK9) bindt zich aan de LDL-receptor in de lever en zorgt ervoor dat deze wordt afgebroken in de lysosomen. Remming van PCSK9 met de monoklonale antilichamen evolocumab en alirocumab herstelt de recycling van de LDL-receptor in de lever, waardoor het circulerende LDL-C met nog eens 50–60% daalt bovenop de maximaal verdraagbare statinetherapie.
FOURIER [3], het grootste onderzoek naar cardiovasculaire uitkomsten met evolocumab, werden 27.564 patiënten met stabiele atherosclerotische hart- en vaatziekte en een LDL-C-waarde van ≥70 mg/dL die een statinetherapie volgden, willekeurig ingedeeld in een groep die om de twee weken 140 mg evolocumab (of maandelijks 420 mg) kreeg, of een groep die een placebo kreeg. Evolocumab verlaagde het LDL-C van een uitgangswaarde van 92 mg/dL (2,4 mmol/L) tot 30 mg/dL (0,78 mmol/L) — een relatieve afname van 59% — en verminderde het samengestelde primaire eindpunt van cardiovasculaire sterfte, myocardinfarct, beroerte, ziekenhuisopname wegens instabiele angina, of coronaire revascularisatie met 15% (HR 0,85, 95% BI 0,79–0,92, p < 0,001) gedurende een mediane follow-up van 2,2 jaar. Het belangrijkste secundaire eindpunt (cardiovasculair overlijden, MI of beroerte) werd met 20% verminderd (HR 0,80, 95% CI 0,73–0,88, p<0,001). In overeenstemming met de op CTT gebaseerde tijdsafhankelijkheid was de afname van het aantal voorvallen na het eerste jaar (24%) groter dan binnen dat jaar (12%).
RESULTATEN VAN ODYSSEY [4] werden 18.924 patiënten, 1–12 maanden na een acuut coronair syndroom, gerandomiseerd naar alirocumab (75 mg om de 2 weken, titreerbaar tot 150 mg) of placebo, tegen de achtergrond van een intensieve statinetherapie. Gedurende een mediane follow-up van 2,8 jaar verminderde alirocumab het samengestelde MACE-eindpunt met 15% (HR 0,85, 95% BI 0,78–0,93, p<0,001) en zorgde voor een nominaal significante 15%-afname van de mortaliteit door alle oorzaken (HR 0,85, 95% CI 0,73–0,98, p=0,026). Het absolute voordeel was het meest uitgesproken bij patiënten met een LDL-C-waarde bij aanvang van ≥100 mg/dL, waarbij het aantal patiënten dat behandeld moest worden om MACE te voorkomen ongeveer 29 bedroeg over een periode van 4 jaar.
Bevestiging via seriële IVUS werd geleverd door GLAGOV [10], waarin 968 met statines behandelde patiënten gedurende 18 maanden willekeurig werden ingedeeld in een groep die evolocumab kreeg of een groep die placebo kreeg. Evolocumab verlaagde het LDL-C van een uitgangswaarde van 92,5 mg/dL tot een gemiddelde van 36,6 mg/dL en verminderde de PAV met een absolute waarde van 0,95%, tegenover een toename van 0,05% bij de placebogroep (verschil tussen de groepen −1,0%, p<0,001). Regressie werd waargenomen bij 64,3% van de met evolocumab behandelde patiënten, tegenover 47,3% van de met placebo behandelde patiënten (p<0,001). Bij patiënten met een LDL-C-waarde bij aanvang <70 mg/dL werd bij meer dan 80% van de met evolocumab behandelde proefpersonen een daling bereikt.
PACMAN-AMI [11] breidde dit bewijs uit naar de populatie met een acuut coronair syndroom, waarbij 300 patiënten binnen 24 uur na een acuut hartinfarct willekeurig werden ingedeeld in een groep die om de twee weken 150 mg alirocumab kreeg of een groep die placebo kreeg, naast een basisbehandeling met een hoge dosis rosuvastatine (20 mg). Na 52 weken toonde multimodale intravasculaire beeldvorming van niet-infarctgerelateerde slagaders een ongeveer tweemaal grotere regressie van PAV aan in de alirocumab-groep (−2,13% versus −0,92%, verschil tussen de groepen −1,21%, p < 0,001), een toename van de minimale dikte van de fibreuze kap gemeten met OCT (62,7 µm in de alirocumab-groep versus 33,2 µm in de placebogroep, verschil tussen de groepen +29,5 µm, p < 0,001), en een significante afname van de maximale lipidenkernbelastingindex gemeten met NIRS (verschil tussen de groepen −41,2, p=0,01).
6.3 Ezetimibe: remming van de cholesterolopname
Ezetimibe remt het Niemann-Pick C1-achtige 1 (NPC1L1) cholesteroltransporter in de darmen, waardoor de opname van cholesterol uit de voeding en uit de gal wordt verminderd en het LDL-C-gehalte met ongeveer 15–25% daalt bij gelijktijdig gebruik van statines. De IMPROVE-IT Uit het onderzoek bleek dat de toevoeging van 10 mg ezetimibe aan 40 mg simvastatine bij 18.144 patiënten na een ACS het samengestelde primaire eindpunt met 6,4% verminderde (HR 0,94, 95% CI 0,89–0,99, p = 0,016) over een periode van 7 jaar — een bescheiden maar statistisch significante bevestiging van de LDL-hypothese aan de ondergrens van haalbare LDL-C-waarden.
PRECISE-IVUS [39] maakten gebruik van seriële IVUS om de effecten op de plaque te beoordelen: 246 patiënten die een percutane coronaire interventie ondergingen, werden gerandomiseerd naar atorvastatine alleen (getitreerd tot een LDL-C-waarde <70 mg/dL) of atorvastatine plus 10 mg ezetimibe per dag gedurende 9–12 maanden. De dubbele therapie leidde tot lagere gemiddelde LDL-C-waarden (63 mg/dL versus 73 mg/dL) en een significant grotere PAV-regressie (−1,4% versus −0,3%, p = 0,001), waarbij een groter deel van de patiënten regressie vertoonde (78% versus 58%, p = 0,004). PRECISE-IVUS toonde aan dat de gecombineerde remming van synthese en absorptie een klinisch synergetische strategie is.
6.4 Bempedoïnezuur: remming van ATP-citraatlyase
Bempedoïnezuur is een klein molecuul prodrug dat, na activering door zeer-langketenige acyl-CoA-synthetase 1 (ACSVL1) in de lever, ATP-citraatlyase remt — het enzym dat direct stroomopwaarts ligt van HMG-CoA-reductase in de cholesterolbiosynthese. Aangezien ACSVL1 niet tot expressie komt in de skeletspieren, veroorzaakt bempedoïnezuur geen statinegerelateerde spierklachten, waardoor het bijzonder geschikt is voor patiënten die statines niet verdragen. Bempedoïnezuur verlaagt het LDL-C met 15–25% als monotherapie en met nog eens ~38% in combinatie met ezetimibe.
CLEAR Outcomes16], gepubliceerd in de New England Journal of Medicine In 2023 werden 13.970 patiënten met een vastgestelde hart- en vaatziekte of een hoog risico, die geen statines konden verdragen, willekeurig ingedeeld in een groep die dagelijks 180 mg bempedoïnezuur kreeg of een groep die een placebo kreeg. Gedurende een mediane follow-up van 40,6 maanden verminderde bempedoïnezuur het samengestelde primaire eindpunt (cardiovasculair overlijden, niet-fatale hartinfarcten, niet-fatale beroertes of coronaire revascularisatie) met 13% (HR 0,87, 95% CI 0,79–0,96, p = 0,004). De studie toonde een aannemelijk voordeel aan voor de cardiovasculaire uitkomsten bij een oraal, niet-statine LDL-verlagend middel bij de statine-intolerante populatie, terwijl er geen significante afname van de mortaliteit door alle oorzaken werd waargenomen.
6.5 Inclisiran: klein interfererend RNA gericht tegen PCSK9 in de lever
Inclisiran is een op hepatocyten gericht klein interfererend RNA (siRNA) dat het PCSK9-mRNA onderdrukt, waardoor de synthese van PCSK9 in de lever wordt verminderd en de dichtheid van LDL-receptoren toeneemt. Toegediend als een enkele subcutane injectie bij aanvang, in maand 3 en daarna om de 6 maanden, zorgt inclisiran bij halfjaarlijkse toediening voor een blijvende verlaging van het LDL-C-gehalte van ongeveer 50% — een aanzienlijke verbetering in het toedieningsgemak in vergelijking met tweewekelijkse therapie met monoklonale antilichamen.
ORION-10 en ORION-11 [17], gezamenlijk gepubliceerd in de New England Journal of Medicine In 2020 werden respectievelijk 1.561 en 1.617 patiënten met atherosclerotische hart- en vaatziekte (ORION-10) of een ASCVD-equivalent risico (ORION-11) en een verhoogd LDL-C-gehalte bij een maximaal verdraagbare statinetherapie willekeurig ingedeeld in de inclisiran- of de placebogroep. Op dag 510 verlaagde inclisiran het LDL-C met 52,3% in ORION-10 (95% CI −55,7 tot −48,8) en met 49,9% in ORION-11 (95% CI −53,1 tot −46,6) in vergelijking met placebo. Tijdens de behandeling optredende bijwerkingen waren over het algemeen mild en omvatten reacties op de injectieplaats. De lopende ORION-4-uitkomststudie onderzoekt of de door beeldvorming gevalideerde LDL-verlaging zich vertaalt in een vermindering van cardiovasculaire voorvallen die vergelijkbaar is met die van de monoklonale PCSK9-antilichamen.
6.6 Op lipoproteïne(a) gerichte behandelingen
Lipoproteïne(a) [Lp(a)] is een LDL-achtig deeltje waaraan apolipoproteïne(a) – een eiwit dat verwant is aan plasminogeen – covalent is gebonden. Een verhoogd Lp(a)-gehalte is een onafhankelijke, causale, genetisch bepaalde cardiovasculaire risicofactor: Mendeliana randomisatie onderzoeken en grootschalige prospectieve cohorten hebben aangetoond dat blootstelling aan verhoogde Lp(a)-waarden gedurende het hele leven het risico op coronaire voorvallen op een dosisafhankelijke manier verhoogt, terwijl farmacologische LDL-verlaging het door Lp(a) veroorzaakte risico weliswaar vermindert, maar niet volledig wegneemt. Tot voor kort was er geen gerichte therapie beschikbaar; statines verlagen Lp(a) niet, en PCSK9-remmers verlagen Lp(a) slechts in beperkte mate (15–25%).
Pelacarsen (TQJ230) is een antisense-oligonucleotide dat gericht is op het mRNA van apolipoproteïne(a). De fase 2-studie die door Tsimikas en collega’s is gepubliceerd in de New England Journal of Medicine in 2020 [18] toonde een dosisafhankelijke daling van het Lp(a)-gehalte aan van maximaal 80% bij wekelijkse subcutane toediening, waarbij de maximale, voor placebo gecorrigeerde daling bij de hoogste dosering meer dan 90% bedroeg. De Lp(a)HORIZON-outcomes-studie (NCT04023552), waarin patiënten met vastgestelde hart- en vaatziekten en verhoogde Lp(a)-waarden zijn opgenomen, onderzoekt of deze aanzienlijke moleculaire afname zich vertaalt in een afname van cardiovasculaire voorvallen.
Olpasiran is een klein interfererend RNA dat zich richt op LPA-mRNA. De fase 2-studie OCEAN(a)-DOSE, gepubliceerd door O’Donoghue en collega’s in het New England Journal of Medicine in 2022 [19] toonde een placebo-gecorrigeerde daling van het Lp(a)-gehalte aan van 70,51 TP9T tot 1011 TP9T in alle doseringsgroepen, waarbij het effect nog maanden na elke subcutane injectie aanhield. De fase 3-studie OCEAN(a)-Outcomes is nog gaande.
Indien positief, dan zijn de Lp(a)HORIZON en OCEAN(a) – Resultatenonderzoeken zal de eerste farmacologische strategie valideren die gericht is op een atherogeen lipoproteïne dat voorheen als genetisch onveranderlijk werd beschouwd. Dit zou verstrekkende gevolgen hebben voor het kader voor restrisico’s: ongeveer 20% van de bevolking heeft Lp(a)-waarden boven de klinisch relevante drempelwaarde (50 mg/dL of 125 nmol/L), en een groot deel van de patiënten met optimaal behandeld LDL-C blijft gebeurtenissen ervaren die mogelijk toe te schrijven zijn aan verhoogde Lp(a)-waarden.
6.7 Gezuiverde omega-3-vetzuren: icosapentethyl
Gericht op niet-LDL restrisico, de REDUCE-IT-studie (Reduction of Cardiovascular Events with Icosapent Ethyl–Intervention Trial) [6] er werd een gerandomiseerde studie uitgevoerd onder 8.179 met statines behandelde patiënten met aanhoudende hypertriglyceridemie (150–499 mg/dL) en vastgestelde hart- en vaatziekte of diabetes plus risicofactoren voor icosapentethyl (IPE) 4 g per dag of een placebo op basis van minerale olie. Gedurende een mediane follow-up van 4,9 jaar verminderde IPE het samengestelde primaire eindpunt met 25% (HR 0,75, 95% CI 0,68–0,83, p < 0,001) en het belangrijkste secundaire eindpunt van cardiovasculaire sterfte, MI of beroerte met 26% (HR 0,74, 95% CI 0,65–0,83, p < 0,001). Uit de analyse van het totale aantal voorvallen bleek een afname van het totale aantal ischemische voorvallen (RR 0,70, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,62–0,78, p < 0,001).
De validatie van de seriële CCTA was afkomstig van EVAPORATE [22], waarin 80 patiënten met verhoogde triglyceridenwaarden (135–499 mg/dL) die een statinebehandeling volgden, gedurende 18 maanden willekeurig werden ingedeeld in een groep die dagelijks 4 g IPE kreeg of een groep die een placebo kreeg. IPE leidde tot een relatieve afname van 17% in het volume van plaque met lage attenuatie (primair eindpunt, p < 0,01), terwijl bij de placebogroep een toename van 109% in het LAP-volume werd waargenomen. Er werden ook significante gunstige effecten waargenomen voor de totale niet-verkalkte plaque (−19%), de fibrovette plaque (−34%) en de fibreuze plaque (−20%), zonder significante toename van verkalkte plaque, wat overeenkomt met een stabilisatiepatroon.
CHERRY [23] hebben deze bevindingen invasief bevestigd door middel van geïntegreerde backscatter-IVUS, waarmee 1.800 mg eicosapentaeenzuur werd geëvalueerd dat was toegevoegd aan pitavastatine 4 mg bij stabiele coronaire hartziekte gedurende 6–8 maanden. De combinatie van EPA en statines leidde tot een significante afname van het totale atheromavolume en tot een selectieve afname van de lipidencomponent in vergelijking met monotherapie met statines, met name bij patiënten met stabiele angina.
Vanuit mechanistisch oogpunt stabiliseert EPA de membraanstructuur door directe opname in fosfolipide dubbellaagjes, en herstelt endotheelfunctie, vermindert oxidatieve stress en de activering van bloedplaatjes, en heeft ontstekingsremmende effecten die losstaan van de verlaging van het LDL-cholesterolgehalte. De bevindingen en het werkingsmechanisme van REDUCE-IT worden niet volledig gerepliceerd door omega-3-formuleringen die docosahexaeenzuur (DHA) bevatten, wat wijst op een EPA-specifiek moleculair kenmerk. Een controverse rond REDUCE-IT betreft de placebo op basis van minerale olie, die mogelijk bescheiden bijwerkingen heeft veroorzaakt in de vergelijkingsgroep, waardoor het schijnbare voordeel van IPE mogelijk is overdreven; deze zorg is nog niet definitief weggenomen en vormt een blijvende beperking van de bewijsbasis.
6.8 Ontstekingsremmende behandeling: canakinumab en colchicine
CANTOS (Canakinumab Anti-inflammatory Thrombosis Outcome Study) [15] heeft de ontstekingshypothese van atherotrombose rechtstreeks getoetst. In de studie werden 10.061 patiënten met een eerdere MI en een hsCRP-waarde ≥ 2 mg/l gerandomiseerd naar canakinumab – een monoklonaal antilichaam gericht tegen IL-1β – in een dosis van 50, 150 of 300 mg subcutaan om de drie maanden, of naar placebo. De dosis van 150 mg verminderde het primaire eindpunt (niet-fatale hartinfarcten, niet-fatale beroertes of cardiovasculaire sterfte) met 15% (HR 0,85, 95% CI 0,74–0,98, p = 0,021) gedurende een mediane follow-up van 3,7 jaar, terwijl het hsCRP met ongeveer 37% daalde zonder effect op LDL-C. Het cardiovasculaire voordeel deed zich vooral voor bij patiënten die tijdens de behandeling een hsCRP-waarde <2 mg/L bereikten, wat een causaal ontstekingsmechanisme ondersteunt via IL-1β en IL-6 naar hsCRP.
CANTOS leverde het eerste onomstotelijke bewijs dat ontstekingsremmende therapie het aantal cardiovasculaire voorvallen vermindert, los van de cholesterolverlagende werking, waarmee het concept van het resterende ontstekingsrisico werd bevestigd [42,43]. Canakinumab leidde echter ook tot een kleine maar significante toename van het aantal dodelijke infecties, en het geneesmiddel is momenteel niet goedgekeurd voor de behandeling van atherosclerose. De conceptuele overwinning van CANTOS ligt in het feit dat de ontstekingsroute is aangewezen als een beheersbaar doelwit dat afzonderlijk met geneesmiddelen kan worden aangepakt — een overwinning die sindsdien is uitgebreid door de inzet van colchicine.
Colchicine remt de polymerisatie van microtubuli, waardoor de vorming van het NLRP3-inflammasoom in monocyten en macrofagen wordt verhinderd, de rijping van IL-1β en IL-6 wordt afgeremd en het hsCRP-gehalte daalt. Drie baanbrekende onderzoeken hebben de cardiovasculaire werkzaamheid ervan aangetoond:
COLCOT [13] werden 4.745 patiënten binnen 30 dagen na een acuut hartinfarct willekeurig ingedeeld in een groep die dagelijks 0,5 mg colchicine kreeg of een groep die een placebo kreeg. Gedurende een mediane follow-up van 22,6 maanden zorgde colchicine voor een afname van het samengestelde primaire eindpunt van cardiovasculaire sterfte en reanimatie hartstilstand, MI, beroerte of spoedeisende coronaire revascularisatie wegens angina door 23% (HR 0,77, 95% BI 0,61–0,96, p = 0,02).
LoDoCo2 [14] werden 5.522 patiënten met stabiele chronische coronaire aandoeningen willekeurig ingedeeld in een groep die dagelijks 0,5 mg colchicine kreeg of een groep die een placebo kreeg. Gedurende een mediane follow-up van 28,6 maanden zorgde colchicine voor een afname van het samengestelde primaire eindpunt met 31% (HR 0,69, 95% BI 0,57–0,83, p<0,001), met consistente afnames bij niet-fatale MI, ischemisch cerebrovasculair accident, en door ischemie ingegeven revascularisatie.
COLOCT [12], gepubliceerd in Circulatie In 2024 werd met behulp van seriële OCT onderzocht of colchicine leidt tot structurele stabilisatie van de plaque. In de studie werden ACS-patiënten met door OCT gedefinieerde lipiderijke plaques (lipidenboog >90°) opgenomen en gerandomiseerd naar colchicine 0,5 mg per dag als aanvulling op de maximaal verdraagbare lipidenverlagende therapie of naar optimale therapie alleen. Bij de follow-up na 12 maanden zorgde colchicine voor een significante toename van de minimale dikte van de fibreuze kap in vergelijking met de controlegroep (verschil tussen de groepen ongeveer +40–50 µm, afhankelijk van het geanalyseerde segment), verlaagde de gemiddelde lipidenboog (Δ ≈ −31° in de colchicinegroep, gemiddeld betrouwbaarheidsniveau in afwachting van verificatie door primaire bronnen), verminderde de ophoping van macrofagen en verminderde de incidentie van via OCT gedefinieerde TCFA — waarmee het structurele mechanisme werd aangetoond voor de vermindering van klinische voorvallen die in COLCOT en LoDoCo2 werden gedocumenteerd.
De belangrijkste beperkingen van colchicine zijn gastro-intestinale intolerantie (diarree, buikkrampen) bij ongeveer 5–10% van de patiënten, contra-indicatie bij gevorderde nier- of leverinsufficiëntie, en farmacokinetische interacties met sterke CYP3A4-remmers en P-glycoproteïne-substraten. Binnen deze beperkingen is laaggedoseerde colchicine naar voren gekomen als een inzetbaar, goedkoop en oraal biologisch beschikbaar ontstekingsremmend middel ter aanvulling op lipidenverlagende therapie.
6.9 Resterend ontstekingsrisico: hsCRP als parallel behandelingsdoel
De gezamenlijke bevindingen van de CANTOS-, JUPITER-, COLCOT-, LoDoCo2- en COLOCT-studies ondersteunen een klinisch kader waarin het resterende ontstekingsrisico — gedefinieerd als een aanhoudend verhoogd hsCRP-gehalte ondanks een optimale verlaging van het LDL-C-gehalte — naast het resterende cholesterolrisico een parallel en aanvullend doelwit vormt [42,43]. De gezamenlijke analyse van Ridker, Bhatt en collega’s in The Lancet in 2023 [43] verzamelden gegevens uit drie gerandomiseerde onderzoeken naar statinetherapie en toonden aan dat het resterende ontstekingsrisico (hsCRP ≥ 2 mg/l bij gebruik van statines) een sterkere voorspeller was van recidiverende voorvallen dan het resterende cholesterolrisico (LDL-C-waarden) bij patiënten bij wie het LDL-C-gehalte onder de 70 mg/dl was gedaald.
In de praktijk pleit dit voor het meten van het hsCRP-gehalte na optimalisatie van de lipidenwaarden, en voor het toevoegen van een lage dosis colchicine bij patiënten bij wie het hsCRP-gehalte verhoogd blijft ondanks een maximaal verdraagbare lipidenverlagende behandeling. De exacte hsCRP-drempelwaarde voor interventie blijft een kwestie van klinisch oordeel; waarden die consistent >2 mg/l liggen, na uitsluiting van acute ziekte, auto-immuunziekte en actieve infectie, worden het vaakst genoemd.
6.10 SGLT2-remmers en GLP-1-receptoragonisten
Van twee categorieën glucoseverlagende behandelingen is aangetoond dat ze cardiovasculaire voordelen bieden, onafhankelijk van glycemische controle, met mechanistische werkingen die overlappen met — en een aanvulling vormen op — de lipiden- en ontstekingsassen.
SGLT2-remmers (empagliflozine, canagliflozine, dapagliflozine) remmen de proximale tubulus glucose en natriumreabsorptie, wat leidt tot een bescheiden daling van de glucosespiegel, osmotische diurese en pleiotrope vasculaire effecten, waaronder een verbeterde endotheliale functie, verminderde expressie van vasculaire celadhesiemoleculen, onderdrukking van de activering van het NLRP3-inflammasoom en behoud van de endotheliale glycocalyx. EMPA-REG OUTCOME [26] verdeelde 7.020 patiënten met diabetes type 2 en vastgestelde hart- en vaatziekte willekeurig over de groepen met empagliflozine of placebo en toonde een afname van MACE aan (HR 0,86, 95%-betrouwbaarheidsinterval 0,74–0,99, p=0,04), een afname van 38% in cardiovasculaire sterfte (HR 0,62, 95% CI 0,49–0,77, p<0,001) en een afname van 35% in hartfalen ziekenhuisopname.
GLP-1-receptor-agonisten (liraglutide, semaglutide, dulaglutide) versterkt de glucoseafhankelijke insuline afscheiding, remmen de werking van glucagon, vertragen de maaglediging en veroorzaken centraal gemedieerde verzadiging. Mechanistisch gezien zijn ontstekingsremmende effecten, verbetering van de endotheelfunctie, onderdrukking van de activering van macrofagen en aanzienlijke gewichtsafname van belang bij atherosclerose. LEADER [24] (liraglutide, 9.340 patiënten) liet een afname van MACE zien (HR 0,87, 95% BI 0,78–0,97, p = 0,01) en een afname van 22% in cardiovasculaire sterfte over een periode van 3,8 jaar. SUSTAIN-6 [25] (semaglutide, 3.297 patiënten) liet een afname van het aantal MACE’s zien (HR 0,74, 95%-BI 0,58–0,95, p = 0,02), met een bijzonder gunstig effect op het aantal niet-fatale beroertes.
Voorlopige gegevens uit seriële CCTA-onderzoeken bij diabetespatiënten in de vroege fase na een acuut coronair syndroom hebben een significante plaque-regressie aangetoond bij toevoeging van GLP-1-receptoragonisten aan de standaard lipidenverlagende therapie, gedreven door gunstige samenstellingsveranderingen in niet-verkalkte en fibrovetplaques. Hoewel GLP-1-receptoragonisten en SGLT2-remmers geen eerstelijnsbehandeling vormen bij niet-diabetische ASCVD-populaties, is het gepast om deze middelen in te zetten bij elke patiënt met type 2-diabetes, vastgestelde hart- en vaatziekten of het metabool syndroom met een hoog vasculair risico.
6.11 Vergelijkend overzicht van farmacologische assen
Tabel 3 geeft een overzicht van de belangrijkste besproken farmacologische middelen, hun werkingsmechanisme, hun effecten op lipiden en ontstekingen, via beeldvorming bevestigde structurele veranderingen, harde cardiovasculaire uitkomsten en de belangrijkste overwegingen met betrekking tot de veiligheid.
| Geneesmiddelklasse / Werkzame stof | Benchmarkproef(en) | LDL/apoB Δ | Beeldvorming Δ | Vermindering van MACE | Belangrijkste bijwerkingen |
| Sterke statines (rosuvastatine 40, atorvastatine 80) | ASTEROÏDE [8], SATURN [9], OMKEER [7] | Het LDL-C-gehalte lag tussen 60 en 80 mg/dL | PAV-regressie 0,5–1,2%; bevordert verkalking van tandplak (stabilisatie) | ~22% per 1 mmol/L verlaging van het LDL-C (CTT) [1,2] | Spierpijn (5–10%); transaminasestijging; risico op milde, nieuw ontstane diabetes |
| PCSK9-remmers (evolocumab, alirocumab) | FOURIER [3], RESULTATEN VAN ODYSSEY [4], GLAGOV [10], PACMAN-AMI [11] | Extra verlaging van het LDL-C-gehalte met 50–60%; bereikt: 25–40 mg/dL | PAV-regressie ~1,0–2,11 TP9T; FCT-verdikking +29,5 µm (PACMAN-AMI) | 15% (HR 0,85) als aanvulling op een statine; afname van de sterfte door alle oorzaken door 15% in het ODYSSEY-onderzoek | Reacties op de injectieplaats; zeldzame neurocognitieve bijwerkingen niet bevestigd |
| Ezetimib | IMPROVE-IT; PRECISE-IVUS [39] | Extra verlaging van LDL-C met 15–25% | PAV-regressie −1,41 TP9T in combinatie met statines | 6,41 TP9T (HR 0,94) als aanvulling op simvastatine in het IMPROVE-IT-onderzoek | Wordt goed verdragen; milde maag-darmklachten |
| Bempedoïnezuur | CLEAR Outcomes16] | 15–25% als monotherapie; ~38% in combinatie met ezetimibe | Nog niet door beeldvorming gevalideerd voor regressie | 13% (HR 0,87, p = 0,004) bij patiënten met statine-intolerantie | Hyperurikemie; peesruptuur (zeldzaam); geen spiersymptomen |
| Inclisiran (siRNA) | ORION-10/11 [17] | ~50% LDL-C-verlaging bij halfjaarlijkse toediening | Resultaten worden nog verwacht (ORION-4) | In behandeling | Lichte reacties op de injectieplaats |
| Lp(a) ASO (pelacarsen) | Tsimikas e.a. NEJM 2020 [18] | Vermindering van Lp(a) tot 80%; geen effect op LDL-C | Resultaten nog in afwachting (Lp(a)HORIZON) | In behandeling | Lichte reacties op de injectieplaats |
| Lp(a)-siRNA (olpasiran) | OCEAN(a)-DOSE [19] | Vermindering van Lp(a) tot 101%; geen effect op LDL-C | Resultaten in afwachting (OCEAN(a)-Resultaten) | In behandeling | Lichte reacties op de injectieplaats |
| Icosapentethyl (EPA) | REDUCE-IT [6], VERDAMPEN [22], KERS [23] | Geen verandering in het LDL-C-gehalte | LAP-volume −17%; fibro-vette plaque −34% | 25% (HR 0,75, p < 0,001) in REDUCE-IT | Atriale fibrillatie (kleine absolute toename); lichte bloeding |
| Canakinumab (anti-IL-1β) | CANTOS [15] | Geen verandering in LDL-C; hsCRP −37% | Niet rechtstreeks in CANTOS vastgelegd | 15% (HR 0,85, p = 0,021) voor de dosis van 150 mg | Lichte stijging van het aantal dodelijke besmettingen |
| Colchicine (remming van NLRP3) | COLCOT [13], LoDoCo2 [14], COLOCT [12] | Geen verandering in het LDL-C-gehalte | FCT-verdikking; vermindering van de lipidenboog (COLOCT) | 23% (COLCOT), 31% (LoDoCo2) MACE-vermindering | GI-intolerantie; CYP3A4-interacties |
| SGLT2-remmers (empagliflozine) | EMPA-REG OUTCOME [26] | Minimaal effect op de lipidenwaarden | Behoud van de microvasculatuur; preventie van hartfalen | 14% MACE; 38% sterfte door hart- en vaatziekten; 35% ziekenhuisopname wegens hartfalen | Genitale schimmelinfectie; euglykemische DKA (zeldzaam) |
| GLP-1-receptoragonisten (liraglutide, semaglutide) | LEIDER [24], SUSTAIN-6 [25] | Bescheiden verbeteringen in de bloedwaarden; gewichtsverlies | Achteruitgang van niet-verkalkte plaque (voorlopige CCTA) | 13% MACE (LEADER); 26% (SUSTAIN-6) | Misselijkheid; braken; in zeldzame gevallen pancreatitis |
7. Synthese: een combinatieprotocol met meerdere behandelingspaden voor de regressie van atherosclerose
De in de paragrafen 3 tot en met 6 besproken wetenschappelijke gegevens pleiten voor een gecoördineerde, meerassige behandelingsstrategie die atherogenese in elke fase van de biologische cyclus aanpakt: lipoproteïneretentie, endotheliale activering, rekrutering van monocyten, inflammasoomactivering, residueel lipoproteïne- en ontstekingsrisico, en metabolisch substraat. Geen enkele farmacologische as – hoe krachtig ook – volstaat op zichzelf. De klinische kans ligt in de rationele, opeenvolgende en geïndividualiseerde integratie van deze assen.
In dit hoofdstuk wordt de bestaande wetenschappelijke literatuur samengevat in een operationeel kader dat is opgebouwd rond vijf therapeutische hefbomen. Elke hefboom heeft zijn eigen gevalideerde doelstelling, zijn eigen referentieonderzoek(en) en zijn eigen biomarker voor monitoring. Het protocol is ontworpen om in fasen te worden toegepast, waarbij de intensiteit wordt afgestemd op het uitgangsrisico en de respons op de tussenbeurtige behandelingen.
7.1 Het vijf-hefboomkader
Hefboom 1 — vermindering van apoB-deeltjes. De basis van alle regressiestrategieën. Streef naar LDL-C- en apoB-waarden die ruim onder de huidige richtlijnen liggen, rekening houdend met de log-lineaire, onbeperkte relatie tussen het bereikte apoB-niveau en de vermindering van het aantal voorvallen [1,2,3,4]. Aanbevolen doelstellingen per risicocategorie:
- Gevestigde ASCVD met terugkerende voorvallen: LDL-C <40 mg/dL, apoB <50 mg/dL
- Gevestigde ASCVD zonder recidieven: LDL-C <55 mg/dL, apoB <65 mg/dL
- Hoog risico primaire preventie (CAC >100 of sterk familiegeschiedenis): LDL-C <70 mg/dL, apoB <80 mg/dL
- Standaard primaire preventie: LDL-C <100 mg/dL, apoB <90 mg/dL
Stapsgewijze behandeling: begin met een statine met hoge dosering; voeg ezetimibe toe als de streefwaarde niet wordt bereikt; voeg een PCSK9-remmer (of inclisiran vanwege het doseringsgemak) toe als de streefwaarde nog steeds niet wordt bereikt; overweeg bempedoïnezuur bij patiënten die geen statines verdragen.
Hefboom 2 — Remming van de ontstekingsroute. Richt je op een aanhoudende verhoging van het hsCRP-gehalte ondanks een optimale LDL-C-controle. De CANTOS-, COLCOT-, LoDoCo2- en COLOCT-onderzoeken [12–15] bevelen een lage dosis colchicine van 0,5 mg per dag aan als het belangrijkste middel dat kan worden ingezet. Streef naar een hsCRP-waarde <2 mg/L tijdens de behandeling. Canakinumab is weliswaar mechanistisch definitief gevalideerd, maar is momenteel niet goedgekeurd voor de behandeling van atherosclerose en maakt daarom geen deel uit van de routinematige klinische praktijk.
Lever 3 — Triglyceriderijk lipoproteïne en membraanstabilisatie. Bij patiënten die met statines worden behandeld en die aanhoudende hypertriglyceridemie (150–499 mg/dL) vertonen, dient dagelijks 4 g icosapent-ethyl te worden toegevoegd, zoals bevestigd door de REDUCE-IT-studie [6] en VERDAMPEN [22]. Streef naar een verhoging van het EPA-gehalte in het serum; triglyceriden zijn op zich slechts een indicator, niet het belangrijkste mechanisme.
Hefboom 4 — Metabolische as. Bij patiënten met diabetes type 2, een vastgestelde hart- en vaatziekte of het metabool syndroom met een hoog vasculair risico moeten SGLT2-remmers en/of GLP-1-receptoragonisten worden ingezet volgens LEADER [24], SUSTAIN-6 [25], en EMPA-REG OUTCOME [26]. Het cardiovasculaire voordeel staat los van de bloedsuikercontrole en werkt, vanuit mechanistisch oogpunt, cumulatief samen met de invloed op de vetwaarden en ontstekingen.
Hefboom 5 — Versterking van de levensstijl. Een voedingspatroon waarin plantaardige voedingsmiddelen centraal staan (Lifestyle Heart Trial / DASH / Mediterraan [20,21,35]) plus gestructureerde aerobe training (HIIT of MCT [27]) plus slaap- en stressbeheersing plus volledige stoppen met roken. Levensstijl beïnvloedt — en kan mogelijk versnellen — het biologische effect van farmacotherapie via additieve mechanismen: herprogrammering van bloedvaten door schuifspanning, opregulatie van de antioxidantafweer, herprogrammering van ontstekingsremmende cytokines, onderdrukking van CXCL4 [35], en een verbeterde insulinegevoeligheid.
7.2 Cijfermatige streefcijfers per risicocategorie
In tabel 4 worden de operationele doelstellingen voor de vijf hefbomen weergegeven, ingedeeld naar klinisch risiconiveau.
| Risicocategorie | LDL-C / apoB | hsCRP | Triglyceriden / EPA | Metabolisch | Levensstijl |
| ASCVD met terugkerende voorvallen | LDL <40 / apoB <50 | <2 mg/l (voeg 0,5 mg colchicine toe) | TG <150 (voeg 4 g IPE toe indien verhoogd) | SGLT2i + GLP-1 RA bij diabetes of metabool syndroom | Plantaardig dieet; HIIT onder begeleiding; stoppen met roken |
| Gevestigde ASCVD | LDL <55 / apoB <65 | <2 mg/l | TG <150 (voeg 4 g IPE toe indien verhoogd) | SGLT2i + GLP-1-RA per indicatie | Mediterranean/DASH; gestructureerde aërobe training |
| Primair met hoog risico (CAC > 100 of sterke familiale voorgeschiedenis) | LDL <70 / apoB <80 | <2 mg/l (colchicine overwegen) | TG <150 | SGLT2-remmer bij diabetes | Een plantaardig dieet; gestructureerde lichaamsbeweging |
| Standaard basisonderwijs | LDL <100 / apoB <90 | <2 mg/l (levensstijl staat voorop) | TG <150 | Per glykemische indicatie | Mediterraan voedingspatroon; ≥150 min/wk matige lichaamsbeweging |
7.3 Stapsgewijze inzet en intensivering van de behandeling
Het protocol wordt toegepast in de vorm van een beslissingsboom voor escalatie, waarbij tijdens de actieve titratiefase om de drie maanden en daarna om de 6–12 maanden wordt gecontroleerd:
- Uitgangssituatie. Lipidenprofiel, inclusief LDL-C, non-HDL-C, apoB, Lp(a) (eenmalig), hsCRP, HbA1c, volledig metabool profiel, CCTA of CAC-scoring, afhankelijk van de indicatie. Leg het levensstijlpatroon bij aanvang, de rookstatus en metabole comorbiditeiten vast.
- Een krachtige statine (rosuvastatine 40 mg of atorvastatine 80 mg) in combinatie met een gestructureerde levensstijlinterventie (voedingsadvies met de nadruk op plantaardige voeding en een begeleid programma met aërobe training). Bij patiënten met een vastgestelde statine-intolerantie moet de behandeling worden gestart met bempedoïnezuur in combinatie met ezetimibe.
- Herbeoordeling na 3 maanden. Herhaal het lipidenprofiel en de hsCRP-bepaling. Als het LDL-C-gehalte boven de streefwaarde blijft, voeg dan 10 mg ezetimibe toe. Als het apoB-gehalte in verhouding tot het LDL-C-gehalte opvallend hoog blijft, overweeg dan een op apoB gebaseerde doseringsverhoging.
- Herbeoordeling na 6 maanden. Als het LDL-C-gehalte boven de streefwaarde blijft bij behandeling met statines en ezetimibe, voeg dan een PCSK9-remmer toe (evolocumab 140 mg om de 2 weken, alirocumab 75–150 mg om de 2 weken) of inclisiran (startdosering, dosering in maand 3, daarna om de 6 maanden). Als het hsCRP ≥ 2 mg/l blijft na uitsluiting van een bijkomende ontsteking, voeg dan colchicine 0,5 mg per dag toe. Als de triglyceriden ondanks een optimale statinebehandeling ≥ 150 mg/dl blijven, voeg dan IPE 4 g per dag toe.
- Herbeoordeling na 12 maanden. Voer indien mogelijk een nieuwe beeldvorming uit met CCTA of een niet-invasieve methode voor het meten van de plaque-belasting; beoordeel veranderingen in de samenstelling (LAP, totaal plaquevolume, calciumscore (verloop). Controleer of de streefwaarden op de verschillende niveaus blijvend worden gehaald; stimuleer het volhouden van de levensstijl; pak resterende risicofactoren aan (bij een verhoogd Lp(a)-gehalte komt de patiënt in aanmerking voor deelname aan een klinische studie of, indien goedgekeurd, voor een nieuwe behandeling).
- Onderhoud op lange termijn. Jaarlijkse controle van lipiden en ontstekingsbiomarkers; niet-invasieve beeldvormingscycli om de 2–3 jaar; voortdurende ondersteuning bij het aanpassen van de levensstijl; zorgvuldige behandeling van metabole comorbiditeiten.
7.4 Specifieke doelgroepen en individualisering
Familiaire hypercholesterolemie (heterozygoot en homozygoot). Bij heterozygote FH-patiënten is vanaf de eerste diagnose doorgaans een behandeling nodig met de maximaal verdraagbare dosis statine, in combinatie met ezetimibe en een PCSK9-remmer, waarbij de op ApoB gebaseerde streefwaarden voor de dosisescalatie overeenkomen met die voor de categorie ‘herhalende voorvallen’. Bij homozygote FH-patiënten (HoFH) moet bovendien rekening worden gehouden met lomitapide (remming van het microsomale triglyceride-transferproteïne) of LDL-aferese, met evinacumab (anti-angiopoëtine-achtig 3) dat zich ontpopt als een baanbrekende optie.
Intolerantie voor statines. Echte, aan statines toe te schrijven myopathie komt zelden voor (≤5% in placebogecontroleerde n-of-1-onderzoeken), maar functionele intolerantie komt vaker voor. Bempedoïnezuur in combinatie met ezetimibe vormt een basisbehandeling die geen invloed heeft op de spieren; PCSK9-remmers kunnen worden toegevoegd voor een verdere verlaging van het LDL-gehalte. De CLEAR Outcomes-studie [16] heeft specifiek bij deze populatie een gunstig effect op het hart- en vaatstelsel aangetoond.
Verhoogd Lp(a)-gehalte. Ongeveer 20% van de bevolking vertoont een klinisch relevant verhoogd Lp(a)-gehalte (>50 mg/dL of >125 nmol/L). Totdat op Lp(a) gerichte behandelingen (pelacarsen, olpasiran) een op uitkomsten gebaseerde goedkeuring krijgen, is de praktische aanpak een intensievere verlaging van LDL/apoB — waarbij het LDL-C-gehalte zelfs bij patiënten met een matig risico en verhoogd Lp(a) onder de 55 mg/dL wordt gebracht, in het besef dat verlaging van het LDL-C-gehalte de Lp(a)-belasting zelf niet aanpakt, maar deze gedeeltelijk compenseert door de blootstelling aan totale atherogene deeltjes te verminderen.
Patiënten na een ACS / met een recidief. De PACMAN-AMI [11] en COLOCT [12] Uit onderzoeken is gebleken dat een vroege, intensieve aanpak gericht op niveau 1 en niveau 2 in de eerste weken na een acuut coronair syndroom binnen 12 maanden leidt tot meetbare stabilisatie van de plaque. De streefdoelen voor het voorkomen van recidieven moeten binnen enkele dagen na het indexgebeurtenis worden geïmplementeerd.
Diabetes en het metabool syndroom. Het gebruik van een SGLT2-remmer in combinatie met een GLP-1-receptoragonist is nu indicatiegericht en niet langer gebaseerd op lipidenwaarden, en biedt aanzienlijke cardiovasculaire voordelen die losstaan van de bloedsuikercontrole [24,25,26]. De voordelen voor de bloedvaten komen bovenop de lipidenverlagende en ontstekingsremmende behandeling.
8. Bespreking
Het in de voorgaande paragrafen besproken bewijsmateriaal ondersteunt een ingrijpend herzien conceptueel model van coronaire atherosclerose: een chronische, via meerdere routes verlopende ontstekings- en stofwisselingsziekte waarvan het verloop biologisch gezien niet langer onvermijdelijk is. Verschillende aspecten van deze bewijsbasis verdienen een specifieke bespreking: de schijnbare onevenredigheid tussen een bescheiden volumetrische regressie van de plaque en een sterke afname van ernstige klinische voorvallen; de operationalisering van het resterende ontstekingsrisico; de methodologische beperkingen van de beeldvormende eindpunten waarop een groot deel van de literatuur over plaque-regressie is gebaseerd; en de belangrijkste belemmeringen – die grotendeels operationeel in plaats van biologisch van aard zijn – voor een brede klinische toepassing.
8.1 De paradox tussen volume en resultaat: samenstelling gaat boven volume
Een belangrijke bevinding uit de literatuur over seriële beeldvorming is dat de omvang van de afname van het plaquevolume die met intensieve therapie wordt bereikt – doorgaans een afname van het PAV met 1–3 procentpunten over een periode van 12–24 maanden – kwantitatief bescheiden is in vergelijking met de omvang van de afname van klinische voorvallen (een relatieve afname van MACE met 15–30%). OMKERING [7] vertoonden vrijwel geen PAV-regressie (in wezen geen progressie versus progressie bij behandeling met pravastatine), maar dezelfde intensiteit van de lipidenverlagende behandeling leidt tot een aanzienlijke vermindering van het aantal voorvallen in de uitkomststudies [1,2,3]. GLAGOV [10] rapporteerde een absolute afname van de PAV van ongeveer 1,0%, terwijl FOURIER [3] rapporteerde een afname van 20% in het belangrijkste secundaire cardiovasculaire eindpunt bij dezelfde behandeling.
Deze schijnbare onevenredigheid is geen paradox zodra de samenstelling van de plaque in de analyse wordt meegenomen. De klinische voorvallen die door lipidenverlagende en ontstekingsremmende behandelingen worden voorkomen—plaqueruptuur of afbraak die leidt tot een hartinfarct of plotselinge hartdood—zijn niet afhankelijk van het totale plaquevolume, maar van de structurele stabiliteit van de fibreuze kap, het volume en de ontstekingsactiviteit van de necrotische kern, en de lokale samenstelling van de plaqueverkalking. Een plaque waarvan de fibreuze kap is verdikt van 60 µm tot 100 µm (een klinisch relevante stabilisatie, zoals gedocumenteerd door PACMAN-AMI [11] en COLOCT [12]) heeft een aanzienlijk lagere kans op scheuren, zelfs als het totale volume ervan slechts met 1–2% is afgenomen. Omgekeerd is een stabiele, grote, sterk verkalkte plaque veel minder vatbaar voor scheuren dan een kleine, lipiderijke plaque met een dunne bovenlaag die op angiografische beelden even opvallend is.
Het PARADIGM-register [44] bracht deze dynamiek van ‘samenstelling boven volume’ op populatieniveau expliciet in beeld: bij met statines behandelde patiënten verliep de toename van het totale plaquevolume langzamer, maar vond er een versnelde omzetting plaats van niet-verkalkte plaque (het substraat dat gevoelig is voor scheuren) naar verkalkte plaque (het mechanisch stabiele substraat). De vermindering van klinische voorvallen bij statinetherapie kan daarom beter worden begrepen als een verschuiving in de structurele samenstelling dan als een volumevermindering op zich. Deze herformulering heeft belangrijke implicaties voor de selectie van surrogaat-eindpunten in regressieonderzoeken: verandering in PAV blijft een geldig en reproduceerbaar eindpunt, maar moet worden geïnterpreteerd in combinatie met samenstellingsmaatstaven (volume van plaque met lage atenuatie, dikte van de fibreuze kap, lipidenboog, volume van de necrotische kern) voor een volledig mechanistisch inzicht.
8.2 Het operationele invulling geven aan het resterende ontstekingsrisico
De gezamenlijke analyse van Ridker, Bhatt en collega’s [43] hebben aangetoond dat het resterende ontstekingsrisico (hsCRP ≥ 2 mg/L bij gebruik van statines) een sterkere voorspeller is van recidiverende voorvallen dan het resterende cholesterolrisico bij patiënten bij wie het LDL-C-gehalte onder de 70 mg/dL is gebracht. De klinische implicatie hiervan is dat hsCRP-meting moet worden geïntegreerd in het standaard follow-upalgoritme voor patiënten met vastgestelde ASCVD, en dat een aanhoudend verhoogd hsCRP-gehalte aanleiding moet geven tot het overwegen van een ontstekingsremmende behandeling met een lage dosis colchicine.
Er zijn enkele kanttekeningen. Ten eerste is hsCRP een niet-specifieke marker die bij elke ontstekingsreactie stijgt – auto-immuunziekten, actieve infecties, herstel na een operatie, kwaadaardige aandoeningen. De drempelwaarde van 2 mg/l voor vasculaire ontsteking vereist dat deze aandoeningen worden uitgesloten confounders. Ten tweede is hsCRP het eindproduct van een ontstekingscascade waarin IL-1β, IL-6 en andere cytokines de actieve mediatoren zijn; canakinumab richt zich rechtstreeks op IL-1β, terwijl colchicine zich richt op het stroomopwaartse NLRP3-inflammasoom. De keuze van de behandeling is daarom niet willekeurig: anti-NLRP3-strategieën (colchicine) kunnen breder effectief zijn dan de beperkte neutralisatie van IL-1β bij patiënten bij wie onduidelijk is wat de stroomopwaartse ontstekingsactivator is.
Ten derde is de optimale duur van een ontstekingsremmende behandeling nog niet vastgesteld. COLCOT [13] en LoDoCo2 [14] hebben na 2–3 jaar een gunstig effect aangetoond; er komen steeds meer gegevens over de veiligheid op langere termijn beschikbaar, maar deze blijven beperkt. De farmacokinetiek van colchicine, het profiel van geneesmiddelinteracties (met name met sterke CYP3A4-remmers en P-glycoproteïnesubstraten) en de beperkingen met betrekking tot de nier- en leverfunctie vereisen voortdurende controle.
8.3 Belemmeringen voor de klinische implementatie
Ondanks een solide wetenschappelijke onderbouwing wordt de toepassing van een op meerdere trajecten gebaseerde therapie voor de regressie van atherosclerose in de dagelijkse praktijk nog steeds onvoldoende toegepast. Er zijn verschillende belemmeringen op verschillende niveaus van het gezondheidszorgstelsel.
Belemmeringen op het niveau van de zorgverlener. Algemene clinici onderschatten mogelijk de omvang van het extra voordeel dat wordt geboden door een intensivering van de behandeling naast statine-monotherapie, met name bij patiënten bij wie het LDL-C-gehalte technisch gezien ‘onder controle’ is (minder dan 100 mg/dL), maar ruim boven de waarden ligt die worden vereist voor de risicocategorie met kans op herhaling van een voorval. De omvangrijke hoeveelheid beeldvormings- en uitkomstgegevens die LDL-C-streefwaarden van 30–40 mg/dL bij secundaire preventie ondersteunen, wordt soms eerder als streefdoel dan als praktisch haalbaar beschouwd.
Belemmeringen op systeemniveau. De toegang tot PCSK9-remmers, inclisiran, icosapent-ethyl en – in sommige rechtsgebieden – dure glucoseverlagende middelen met cardiovasculaire indicaties wordt beperkt door beperkingen in het geneesmiddelenrepertorium en vereisten inzake voorafgaande toestemming. De kosteneffectiviteitsprofielen van deze middelen, met name voor secundaire preventie met aangetoond voordeel, zijn inmiddels zeer gunstig; de operationele belemmeringen voor de toegang blijven niettemin een aanzienlijke hindernis vormen.
Belemmeringen op patiëntniveau. Het is een uitdaging om zich aan behandelingsschema’s met meerdere geneesmiddelen te houden, vooral in combinatie met structurele veranderingen in de levensstijl (een plantaardig voedingspatroon, begeleide lichaamsbeweging) die het farmacologische effect versterken. Uit de DISCO-CT-gegevens blijkt [35] zijn in dit opzicht bemoedigend: zelfs na een aanzienlijke terugval in het gedrag blijft er een blijvende verbetering van de vasculaire biomarkers bestaan, wat erop wijst dat bepaalde aspecten van het levensstijleffect op een zodanige manier in de vasculaire biologie zijn verankerd dat ze het gedrag overleven.
Toegang tot beeldvorming. Routinematige seriële intravasculaire beeldvorming is voor de meeste patiënten onpraktisch. CCTA met AI-QCT-analyse biedt een niet-invasieve methode voor longitudinale follow-up die is gevalideerd ten opzichte van IVUS en OCT [44,45], maar de toegang varieert sterk per rechtsgebied en er is nog geen uniforme vergoeding voor periodieke controle buiten onderzoeksomstandigheden.
8.4 Beperkingen van de wetenschappelijke onderbouwing
Er moet uitdrukkelijk worden gewezen op een aantal methodologische beperkingen van het aangehaalde bewijsmateriaal. Het REDUCE-IT-onderzoek [6] Het placebo op basis van minerale olie is al geruime tijd onderwerp van discussie: minerale olie zou in de vergelijkingsgroep mogelijk lichte bijwerkingen hebben veroorzaakt (een lichte stijging van LDL-C, hsCRP en ontstekingsbiomarkers), waardoor de schijnbare omvang van het voordeel van IPE mogelijk is overschat. Hoewel de vooraf gespecificeerde analyses en de EVAPORATE [22] Hoewel beeldvormingsgegevens de werkzaamheid van IPE bevestigen, los van placebo-effecten, moet de precieze omvang van het cardiovasculaire voordeel voortdurend opnieuw worden beoordeeld naarmate er meer bewijs beschikbaar komt.
De Yellow III-studie, waarin gebruik werd gemaakt van seriële OCT, IVUS en NIRS om de effecten van evolocumab op de samenstelling van plaque te beoordelen bij met statines behandelde patiënten in de secundaire preventie, documenteerde een non-respons van ongeveer 30% bij het eindpunt ‘fibreuze-cap-dikte-eindpunt – wat erop wijst dat de farmacologische respons biologisch heterogeen is en dat op statines en PCSK9 gebaseerde regressiestrategieën niet voor alle patiënten in gelijke mate voordelen opleveren. Het identificeren van de determinanten van non-respons (verhoogd Lp(a)-gehalte, resterende ontsteking, niet-naleving van het dieet, genetische varianten in de lipidenhuishouding, diepere metabole stoornissen) is een belangrijke onderzoeksprioriteit.
De COLOCT [12] De in paragraaf 6 genoemde reductiewaarde van de lipidenboog (Δ ≈ −31°) wordt hier gerapporteerd met een gemiddeld betrouwbaarheidsniveau, in afwachting van een definitieve kruiscontrole met de tabelwaarden uit de oorspronkelijke publicatie. De minimale verandering in de dikte van de vezelkap volgens COLOCT wordt op een meer reproduceerbare manier gedocumenteerd als een klinisch betekenisvol kenmerk van structurele stabilisatie; de lipidenboogcomponent wordt gepresenteerd als directioneel consistent, maar vereist redactionele verificatie.
Lifestyle Heart Trial [20,21] en het Esselstyn-paradigma [36,50] gegevens bieden weliswaar het enige gerandomiseerde bewijs voor angiografische regressie door louter aanpassing van de levensstijl, maar worden beperkt door kleine steekproefomvang, intensieve interventieomstandigheden onder toezicht die mogelijk niet generaliseerbaar zijn naar de praktijk, en — in de literatuur over casusreeksen — het ontbreken van gerandomiseerde controle. De DISCO-CT [35] De gegevens zijn recenter en afkomstig uit meerdere centra, maar maken gebruik van samenstellings- en biomarker-eindpunten in plaats van harde cardiovasculaire uitkomsten.
De op Lp(a) gerichte behandelingen (pelacarsen, olpasiran) hebben ingrijpende moleculaire effecten aangetoond [18,19] maar wachten nog op validatie van de resultaten via de Lp(a)HORIZON- en OCEAN(a)-Outcomes-studies. Ook de resultatenstudie met inclisiran (ORION-4) zijn nog in afwachting. De aanbevelingen voor deze middelen in paragraaf 7 zijn daarom gebaseerd op het werkingsmechanisme en eerdere ervaringen, en niet op gevalideerde uitkomsten; clinici dienen de resultaten van de onderzoeken te volgen zodra deze bekend worden.
8.5 Toekomstige ontwikkelingen
Uit de hier gepresenteerde synthese vloeien verschillende prioriteiten op het gebied van onderzoek en klinische vertaling voort:
Personalisatie van escalatie. De biologische heterogeniteit van de respons op de behandeling (bijvoorbeeld de in Yellow III gedocumenteerde fractie van niet-responders van ~30%) pleit voor op biomarkers gebaseerde escalatiealgoritmen waarin de samenstelling van lipoproteïnedeeltjes bij aanvang, ontstekingsmarkers, Lp(a) en — indien beschikbaar — uit beeldvorming afgeleide samenstellingsmaatstaven worden geïntegreerd. De technologie om dergelijke geïndividualiseerde algoritmen toe te passen bestaat al; de formele validatie ervan in gerandomiseerde vergelijkende effectiviteitsstudies biedt kansen op korte termijn.
Validatie van de resultaten met betrekking tot Lp(a). De Lp(a)HORIZON- en OCEAN(a)-Outcomes-onderzoeken zijn de belangrijkste resultaten waar de komende jaren naar wordt uitgekeken. Positieve onderzoeksresultaten zouden de eerste gerichte therapie voor een genetisch bepaald atherogeen lipoproteïne bevestigen en het kader voor restrisico’s aanzienlijk uitbreiden.
Veiligheid op lange termijn van een ultralaag LDL-C-gehalte in combinatie met ontstekingsremmende behandeling. De open-label-verlenging van de FOURIER-studie en de langetermijnfollow-up van de CANTOS-, COLCOT- en LoDoCo2-cohorten leveren de veiligheidsgegevens op die nodig zijn om te bevestigen dat het bereiken van een ultralaag LDL-C-gehalte (<30 mg/dL) in combinatie met ontstekingsremmende therapie geen onverwachte bijwerkingen op de lange termijn veroorzaakt. De voorlopige gegevens zijn geruststellend, maar vereisen voortdurende monitoring.
Standaardisatie van niet-invasieve seriële beeldvorming. De literatuur over de validatie van AI-QCT [44,45] is volwassen, maar de standaardisatie tussen de platforms van verschillende leveranciers, vergoedingsregelingen en protocollen voor kwaliteitsborging is ongelijkmatig. Standaarddocumenten op maatschappelijk niveau, vergelijkbaar met de Mintz IVUS-normen [47] en de Tearney OCT-consensus [48], zou de routinematige klinische toepassing van seriële CCTA-monitoring versnellen.
Implementatiewetenschap. De grootste kans om de cardiovasculaire sterfte op bevolkingsniveau terug te dringen ligt tegenwoordig niet in de ontdekking van nieuwe moleculen, maar in de systematische toepassing van bestaande, bewezen therapieën die via meerdere werkingsmechanismen werken. Implementatiewetenschap – waarbij aandacht wordt besteed aan voorlichting van zorgverleners, toegang tot het geneesmiddelenrepertorium, therapietrouw van patiënten en geïntegreerde ondersteuning bij levensstijlverandering – is, in praktische zin, de belangrijkste hefboom die nog overblijft.
9. Conclusie
Atherosclerose is tegenwoordig een aandoening waarvan de ontwikkeling meetbaar kan worden teruggedraaid. De mechanistische grondslag hiervoor is de hypothese van de retentie van apoB-deeltjes [28,29,30]—is ruimschoots aangetoond. De dosis-responsrelatie tussen het bereikte apoB-gehalte en de vermindering van het aantal voorvallen is log-lineair en kent geen bovengrens binnen het klinisch haalbare bereik [1,2]. Uit een reeks onderzoeken met intravasculaire en niet-invasieve beeldvorming is gebleken dat bij intensieve, op meerdere werkingsmechanismen gebaseerde therapie plaque-regressie, verdikking van de fibreuze kap, afbraak van de necrotische kern en de omzetting van scheurgevoelige, niet-verkalkte plaque in mechanisch stabiele, verkalkte plaque plaatsvinden [7–12, 22, 44]. In uitkomststudies met statines, PCSK9-remmers, ezetimibe, bempedoïnezuur, icosapent-ethyl, canakinumab, colchicine, SGLT2-remmers en GLP-1-receptoragonisten hebben gezamenlijk het aantal cardiovasculaire voorvallen met 15–30% per interventie verminderd, waarbij de effecten additief zijn wanneer deze middelen in combinatie worden ingezet.
De ‘volume-uitkomstparadox’ – waarbij een afname van het plaquevolume met 1–3% leidt tot een afname van klinische voorvallen met 15–30% – wordt mechanistisch verklaard door structurele stabilisatie van de plaque en niet zozeer door de volumetrische afname op zich. Regressie is een actief biologisch proces: het vereist een fenotypische omschakeling van intimale macrofagen van inflammatoire M1/M4-fenotypes naar resorberende M2/Mhem/Trem2⁺-fenotypes, een aanhoudende vermindering van de opname van apoB-deeltjes tot onder de snelheid van de lipidenafvoer uit de intima, en onderdrukking van de door het inflammasoom aangestuurde afbraak van de fibreuze kap. De farmacologische en levensstijlinterventies die regressie bewerkstelligen, zijn die welke deze biologische processen op een gecoördineerde, meerassige manier stimuleren.
Het klinische bewijs ondersteunt een raamwerk met vijf pijlers (paragraaf 7): verlaging van het aantal apoB-deeltjes tot ultralage streefwaarden die zijn afgestemd op het risiconiveau; remming van ontstekingsroutes via een lage dosis colchicine bij patiënten met een aanhoudende verhoging van het hsCRP-gehalte; stabilisatie van triglyceriderijke lipoproteïnen en membranen door middel van icosapentethyl bij in aanmerking komende patiënten; modulatie van de metabole as via SGLT2-remmers en GLP-1-receptoragonisten bij patiënten met diabetes of het metabool syndroom; en versterking van de levensstijl door middel van plantaardige voedingspatronen, gestructureerde aërobe lichaamsbeweging en het stoppen met roken. Wanneer dit raamwerk gecoördineerd wordt toegepast, worden kwetsbare plaques omgezet in rustende, gefibrooseerde, microverkalkte laesies die bestand zijn tegen scheuren.
De resterende belemmeringen voor een wijdverbreide omkering van atherosclerose op bevolkingsniveau zijn niet van biologische aard. Het zijn operationele belemmeringen: de bekendheid van zorgverleners met intensieve, via meerdere trajecten verlopende escalatie; de beschikbaarheid op de vergoedingslijst van niet-statinehoudende lipidenverlagende, ontstekingsremmende en metabole middelen; de therapietrouw van patiënten bij behandelingen met meerdere geneesmiddelen en aanpassingen van de levensstijl; en vergoedingsregelingen voor seriële, niet-invasieve beeldvorming van de samenstelling van plaque. Het dichten van deze operationele hiaten – en niet de ontdekking van nieuwe moleculen – is nu de belangrijkste hefboom die beschikbaar is om de cardiovasculaire sterfte verder terug te dringen.
De implicatie voor de klinische praktijk is dat coronaire atherosclerose in het jaar 2026 niet langer moet worden beschouwd als een ziekte waarvan de progressie onvermijdelijk is en waarvan de acute gevolgen slechts worden beheerd. Het is een ziekte waarvan de onderliggende biologische processen kunnen worden gestopt en structureel omgekeerd, met meetbare veranderingen in de arteriële wand, bij de overgrote meerderheid van de patiënten bij wie een moderne, doelgerichte, via meerdere wegen werkende therapie wordt toegepast.
Dankbetuigingen en openbaarmakingen
Dit overzichtsartikel is door de auteur zelfstandig opgesteld voor het educatieve platform Curing Heart Disease (curingheartdisease.com). De auteur meldt geen commerciële belangenconflicten en heeft geen industriefinanciering voor het opstellen van dit manuscript. Het platform verkoopt geen supplementen, apparaten of betaalde inhoud; alle redactionele aanbevelingen zijn gebaseerd op een samenvatting van de aangehaalde, door vakgenoten beoordeelde literatuur.
Bij het opstellen en redigeren van dit manuscript is gebruikgemaakt van AI-ondersteunde hulpmiddelen. Alle aangehaalde waarden, referenties en klinische beweringen zijn terug te voeren op primaire publicaties; drie waarden met een gemiddelde betrouwbaarheid (de Yellow III-fractie van niet-responders, de COLOCT-lipidenboogreductie in graden en de PARADIGM-jaarlijkse progressiesnelheid van niet-verkalkte plaque) zijn in de methodologie (paragraaf 2.3) gemarkeerd als waarden die redactionele verificatie vereisen aan de hand van PDF's van de primaire bronnen, alvorens het manuscript formeel ter publicatie wordt ingediend.
Referenties
Referenties worden weergegeven in het numerieke IEEE-formaat, in de volgorde waarin ze voor het eerst in de tekst voorkomen. Zoekresultaten die tijdens de beoordelingsperiode alleen een samenvatting bevatten, worden gemarkeerd met [Abstract Verified]; in alle andere gevallen vormen zoekresultaten met de volledige tekst de basis voor de aangehaalde waarden.
- Cholesterol Treatment Trialists’ (CTT) Collaboration, Baigent C, Blackwell L, et al. Efficacy and safety of more intensive lowering of LDL cholesterol: a meta-analysis of data from 170,000 participants in 26 randomised trials. Lancet. 2010;376(9753):1670-1681. doi:10.1016/S0140-6736(10)61350-5
- Baigent C, Keech A, Kearney PM, et al. Efficacy and safety of cholesterol-lowering treatment: prospective meta-analysis of data from 90,056 participants in 14 randomised trials of statins. Lancet. 2005;366(9493):1267-1278. doi:10.1016/S0140-6736(05)67394-1
- Sabatine MS, Giugliano RP, Keech AC, et al. Evolocumab and Clinical Outcomes in Patients with Cardiovascular Disease. N Engl J Med. 2017;376(18):1713-1722. doi:10.1056/NEJMoa1615664
- Schwartz GG, Steg PG, Szarek M, et al. Alirocumab and Cardiovascular Outcomes after Acute Coronary Syndrome. N Engl J Med. 2018;379(22):2097-2107. doi:10.1056/NEJMoa1801174
- Ridker PM, Danielson E, Fonseca FA, et al. Rosuvastatin to prevent vascular events in men and women with elevated C-reactive protein. N Engl J Med. 2008;359(21):2195-2207. doi:10.1056/NEJMoa0807646
- Bhatt DL, Steg PG, Miller M, et al. Cardiovascular Risk Reduction with Icosapent Ethyl for Hypertriglyceridemia. N Engl J Med. 2019;380(1):11-22. doi:10.1056/NEJMoa1812792
- Nissen SE, Tuzcu EM, Schoenhagen P, et al. Effect of intensive compared with moderate lipid-lowering therapy on progression of coronary atherosclerosis: a randomized controlled trial. JAMA. 2004;291(9):1071-1080. doi:10.1001/jama.291.9.1071
- Nissen SE, Nicholls SJ, Sipahi I, et al. Effect of very high-intensity statin therapy on regression of coronary atherosclerosis: the ASTEROID trial. JAMA. 2006;295(13):1556-1565. doi:10.1001/jama.295.13.jpc60002
- Nicholls SJ, Ballantyne CM, Barter PJ, et al. Effect of two intensive statin regimens on progression of coronary disease. N Engl J Med. 2011;365(22):2078-2087. doi:10.1056/NEJMoa1110874
- Nicholls SJ, Puri R, Anderson T, et al. Effect of Evolocumab on Progression of Coronary Disease in Statin-Treated Patients: The GLAGOV Randomized Clinical Trial. JAMA. 2016;316(22):2373-2384. doi:10.1001/jama.2016.16951
- Räber L, Ueki Y, Otsuka T, et al. Effect of Alirocumab Added to High-Intensity Statin Therapy on Coronary Atherosclerosis in Patients With Acute Myocardial Infarction: The PACMAN-AMI Randomized Clinical Trial. JAMA. 2022;327(18):1771-1781. doi:10.1001/jama.2022.5218
- Yu M, Yang Y, Dong SL, et al. Effect of Colchicine on Coronary Plaque Stability in Acute Coronary Syndrome as Assessed by Optical Coherence Tomography: The COLOCT Randomized Clinical Trial. Circulation. 2024;150(13):981-993. doi:10.1161/CIRCULATIONAHA.124.069808
- Tardif JC, Kouz S, Waters DD, et al. Efficacy and Safety of Low-Dose Colchicine after Myocardial Infarction. N Engl J Med. 2019;381(26):2497-2505. doi:10.1056/NEJMoa1912388
- Nidorf SM, Fiolet ATL, Mosterd A, et al. Colchicine in Patients with Chronic Coronary Disease. N Engl J Med. 2020;383(19):1838-1847. doi:10.1056/NEJMoa2021372
- Ridker PM, Everett BM, Thuren T, et al. Antiinflammatory Therapy with Canakinumab for Atherosclerotic Disease. N Engl J Med. 2017;377(12):1119-1131. doi:10.1056/NEJMoa1707914
- Nissen SE, Lincoff AM, Brennan D, et al. Bempedoic Acid and Cardiovascular Outcomes in Statin-Intolerant Patients. N Engl J Med. 2023;388(15):1353-1364. doi:10.1056/NEJMoa2215024
- Ray KK, Wright RS, Kallend D, et al. Two Phase 3 Trials of Inclisiran in Patients with Elevated LDL Cholesterol. N Engl J Med. 2020;382(16):1507-1519. doi:10.1056/NEJMoa1912387
- Tsimikas S, Karwatowska-Prokopczuk E, Gouni-Berthold I, et al. Lipoprotein(a) Reduction in Persons with Cardiovascular Disease. N Engl J Med. 2020;382(3):244-255. doi:10.1056/NEJMoa1905239
- O’Donoghue ML, Rosenson RS, Gencer B, et al. Small Interfering RNA to Reduce Lipoprotein(a) in Cardiovascular Disease. N Engl J Med. 2022;387(20):1855-1864. doi:10.1056/NEJMoa2211023
- Ornish D, Brown SE, Scherwitz LW, et al. Can lifestyle changes reverse coronary heart disease? The Lifestyle Heart Trial. Lancet. 1990;336(8708):129-133. doi:10.1016/0140-6736(90)91656-u
- Ornish D, Scherwitz LW, Billings JH, et al. Intensive lifestyle changes for reversal of coronary heart disease. JAMA. 1998;280(23):2001-2007. doi:10.1001/jama.280.23.2001
- Budoff MJ, Bhatt DL, Kinninger A, et al. Effect of icosapent ethyl on progression of coronary atherosclerosis in patients with elevated triglycerides on statin therapy: final results of the EVAPORATE trial. Eur Heart J. 2020;41(40):3925-3932. doi:10.1093/eurheartj/ehaa652
- Watanabe T, Ando K, Daidoji H, et al. A randomized controlled trial of eicosapentaenoic acid in patients with coronary heart disease on statins. J Cardiol. 2017;70(6):537-544. doi:10.1016/j.jjcc.2017.07.007
- Marso SP, Daniels GH, Brown-Frandsen K, et al. Liraglutide and Cardiovascular Outcomes in Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2016;375(4):311-322. doi:10.1056/NEJMoa1603827
- Marso SP, Bain SC, Consoli A, et al. Semaglutide and Cardiovascular Outcomes in Patients with Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2016;375(19):1834-1844. doi:10.1056/NEJMoa1607141
- Zinman B, Wanner C, Lachin JM, et al. Empagliflozin, Cardiovascular Outcomes, and Mortality in Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2015;373(22):2117-2128. doi:10.1056/NEJMoa1504720
- Madssen E, Moholdt T, Videm V, Wisløff U, Hegbom K, Wiseth R. Coronary atheroma regression and plaque characteristics assessed by grayscale and radiofrequency intravascular ultrasound after aerobic exercise. Am J Cardiol. 2014;114(10):1504-1511. doi:10.1016/j.amjcard.2014.08.012
- Tabas I, Williams KJ, Borén J. Subendothelial lipoprotein retention as the initiating process in atherosclerosis: update and therapeutic implications. Circulation. 2007;116(16):1832-1844. doi:10.1161/CIRCULATIONAHA.106.676890
- Williams KJ, Tabas I. The response-to-retention hypothesis of early atherogenesis. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 1995;15(5):551-561. doi:10.1161/01.atv.15.5.551
- Borén J, Chapman MJ, Krauss RM, et al. Low-density lipoproteins cause atherosclerotic cardiovascular disease: pathophysiological, genetic, and therapeutic insights: a consensus statement from the European Atherosclerosis Society Consensus Panel. Eur Heart J. 2020;41(24):2313-2330. doi:10.1093/eurheartj/ehz962
- Cochain C, Vafadarnejad E, Arampatzi P, et al. Single-Cell RNA-Seq Reveals the Transcriptional Landscape and Heterogeneity of Aortic Macrophages in Murine Atherosclerosis. Circ Res. 2018;122(12):1661-1674. doi:10.1161/CIRCRESAHA.117.312509
- Williams JW, Winkels H, Durant CP, Zaitsev K, Ghosheh Y, Ley K. Single Cell RNA Sequencing in Atherosclerosis Research. Circ Res. 2020;126(9):1112-1126. doi:10.1161/CIRCRESAHA.119.315940
- Moore KJ, Sheedy FJ, Fisher EA. Macrophages in atherosclerosis: a dynamic balance. Nat Rev Immunol. 2013;13(10):709-721. doi:10.1038/nri3520
- Glagov S, Weisenberg E, Zarins CK, Stankunavicius R, Kolettis GJ. Compensatory enlargement of human atherosclerotic coronary arteries. N Engl J Med. 1987;316(22):1371-1375. doi:10.1056/NEJM198705283162204
- Makarewicz-Wujec M, Henzel J, Kruk M, et al. The Effect of Intensive Dietary Intervention on the Level of RANTES and CXCL4 Chemokines in Patients with Non-Obstructive Coronary Artery Disease: A Randomised Study. Biology (Basel). 2021;10(2):156. Published 2021 Feb 16. doi:10.3390/biology10020156
- Esselstyn CB Jr, Gendy G, Doyle J, Golubic M, Roizen MF. A way to reverse CAD?. J Fam Pract. 2014;63(7):356-364b.
- Vélez-Carrasco W, Lichtenstein AH, Welty FK, et al. Dietary restriction of saturated fat and cholesterol decreases HDL ApoA-I secretion. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 1999;19(4):918-924. doi:10.1161/01.atv.19.4.918
- Brinton EA, Eisenberg S, Breslow JL. A low-fat diet decreases high density lipoprotein (HDL) cholesterol levels by decreasing HDL apolipoprotein transport rates. J Clin Invest. 1990;85(1):144-151. doi:10.1172/JCI114405
- Tsujita K, Sugiyama S, Sumida H, et al. Impact of Dual Lipid-Lowering Strategy With Ezetimibe and Atorvastatin on Coronary Plaque Regression in Patients With Percutaneous Coronary Intervention: The Multicenter Randomized Controlled PRECISE-IVUS Trial. J Am Coll Cardiol. 2015;66(5):495-507. doi:10.1016/j.jacc.2015.05.065
- Cannon CP, Blazing MA, Giugliano RP, et al. Ezetimibe Added to Statin Therapy after Acute Coronary Syndromes. N Engl J Med. 2015;372(25):2387-2397. doi:10.1056/NEJMoa1410489
- Ridker PM, MacFadyen JG, Everett BM, et al. Relationship of C-reactive protein reduction to cardiovascular event reduction following treatment with canakinumab: a secondary analysis from the CANTOS randomised controlled trial. Lancet. 2018;391(10118):319-328. doi:10.1016/S0140-6736(17)32814-3
- Ridker PM. Residual inflammatory risk: addressing the obverse side of the atherosclerosis prevention coin. Eur Heart J. 2016;37(22):1720-1722. doi:10.1093/eurheartj/ehw024
- Ridker PM, Bhatt DL, Pradhan AD, et al. Inflammation and cholesterol as predictors of cardiovascular events among patients receiving statin therapy: a collaborative analysis of three randomised trials. Lancet. 2023;401(10384):1293-1301. doi:10.1016/S0140-6736(23)00215-5
- Lee SE, Chang HJ, Sung JM, et al. Effects of Statins on Coronary Atherosclerotic Plaques: The PARADIGM Study. JACC Cardiovasc Imaging. 2018;11(10):1475-1484. doi:10.1016/j.jcmg.2018.04.015
- Koo BK, Yang S, Jung JW, et al. Artificial Intelligence-Enabled Quantitative Coronary Plaque and Hemodynamic Analysis for Predicting Acute Coronary Syndrome. JACC Cardiovasc Imaging. 2024;17(9):1062-1076. doi:10.1016/j.jcmg.2024.03.015
- Stone GW, Maehara A, Lansky AJ, et al. A prospective natural-history study of coronary atherosclerosis. N Engl J Med. 2011;364(3):226-235. doi:10.1056/NEJMoa1002358
- Mintz GS, Garcia-Garcia HM, Nicholls SJ, et al. Clinical expert consensus document on standards for acquisition, measurement and reporting of intravascular ultrasound regression/progression studies. EuroIntervention. 2011;6(9):1123-9. doi:10.4244/EIJV6I9A195
- Tearney GJ, Regar E, Akasaka T, et al. Consensus standards for acquisition, measurement, and reporting of intravascular optical coherence tomography studies: a report from the International Working Group for Intravascular Optical Coherence Tomography Standardization and Validation. J Am Coll Cardiol. 2012;59(12):1058-1072. doi:10.1016/j.jacc.2011.09.079
- Kronenberg F. Lipoprotein(a): from Causality to Treatment. Curr Atheroscler Rep. 2024;26(3):75-82. doi:10.1007/s11883-024-01187-6
- Esselstyn CB Jr. Updating a 12-year experience with arrest and reversal therapy for coronary heart disease (an overdue requiem for palliative cardiology). Am J Cardiol. 1999;84(3):339-A8. doi:10.1016/s0002-9149(99)00290-8